Nowoczesny stadion żużlowy w Toruniu

żźródło: um.torun.pl / torun.pl
Wizualizacja stadionu -na podstawie projektu budowlanego. torun.pl
W piątek, 20 czerwca 2008 r., został wmurowany akt erekcyjny pod nowy stadion żużlowy dla Torunia.
Prezydent Michał Zaleski umieszcza metalową tubę z aktem erekcyjnym we wnęce przygotowanej w fundamencie stadionu żużlowego
Prezydent Michał Zaleski umieszcza metalową tubę z aktem erekcyjnym we wnęce przygotowanej w fundamencie stadionu żużlowego um.torun.pl

Prezydent Michał Zaleski umieszcza metalową tubę z aktem erekcyjnym we wnęce przygotowanej w fundamencie stadionu żużlowego
(fot. um.torun.pl )

Podpisany, opieczętowany i poświęcony dokument, wraz z egzemplarzami aktualnych toruńskich gazet oraz kilkoma monetami - zamknięto w stalowej tubie i wmurowano w fundamenty budowli.

- Na ten plac budowy przez najbliższe miesiące będzie patrzył z najwyższą uwagą cały Toruń - zarówno środowisko sportowe, fani żużla, jak i ci, którzy ze sceptycyzmem odbierali decyzję o powstaniu w Toruniu nowego stadionu żużlowego - mówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski. - Wkopujemy więc kamień węgielny pod nowy stadion, dobrze życząc tym wszystkim środowiskom, bo dobrze życzymy Toruniowi. I wiem, że zainteresowania, sympatii i życzliwości dla tej budowy na pewno w Toruniu nie zabraknie.

Wmurowania dokumentu dokonali prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski, właściciel firmy wykonawczej "Alstal-Budownictwo" - Alojzy Szczupak, a także m.in. dyrektor MOSiR Toruń - Aleksander Dybiński oraz prezes KST "Unibax" SA - Wojciech Stępniewski. Kielnie betonu położyli także przedstawiciele firm współpracujących przy realizacji tej wielkiej miejskiej inwestycji. Obecni podczas uroczystości byli m.in. toruńscy radni, przedstawiciele marszałka województwa, reprezentanci środowiska sportowego, kibiców i dziennikarzy.

Goście mieli także okazję zapoznać się z prezentacją projektu i komputerową wizualizacją nowego stadionu żużlowego - obiektu, który będzie najnowocześniejszym stadionem dla czarnego sportu w Polsce, na którym będzie można organizować zawody najwyższej światowej rangi.

Zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji, stadion będzie oddany do użytku do końca marca 2009 r.

Inwestorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu. Wykonawcą inwestycji jest inowrocławska firma ALSTAL. Autorem projektu - warszawska firma ATJ Architekci.

Podstawowe dane dotyczące stadionu

Położenie:
zachodnia część Torunia, w sąsiedztwie lotniska, na terenie miejskim, ograniczonym od północy ulicą Szosa Bydgoska, od południowego zachodu torami kolejowymi, od wschodu budynkiem elektrociepłowni oraz halami Torfarmu i Węglokoksu.

Bilans terenu:
powierzchnia w granicach opracowania: 72.471 m kw., w tym:
powierzchnia stadionu i obiektów kubaturowych: 26.649 m kw.
tor żużlowy: 5.308 m kw.
jądro toru: 6.863 m kw.
pozostała powierzchnia na place manewrowe, stanowiska parkingowe, chodniki.

Parkingi:
502 samochody osobowe
12 miejsc na autobusy
94 miejsca VIP

Widownia:
na 15.000 indywidualnych miejsc siedzących, w całości zadaszona (konstrukcja zadaszenia umożliwia w II etapie zadaszenie nad całością toru żużlowego).

Widownia ukształtowana jest w dwóch poziomach dostępnych z poziomu terenu. Poziom dolny ułożony na gruncie posiada 10 rzędów (kondygnacja pierwsza na ok. 7.000 osób). Poziom pierwszego rzędu znajduje się na wysokości 2.0 m nad torem.

Poziom górny dostępny także z poziomu terenu za pomocą klatek schodowych prowadzących do poszczególnych sektorów (kondygnacja druga na ok. 8.000 osób).

Po stronie północnej mieści się park maszyn wraz parkingiem na 50 miejsc dla zawodników i obsługi zawodów, wraz z myjką. Po stronie południowej pawilon główny mieszczący pomieszczenia VIP, administracji, gastronomii, obsługi prasowej, sprawozdawczej radia i TV oraz funkcyjnych zawodów wraz z ochroną i monitoringiem.

Pod trybuną górną umieszczono zespoły toalet dla publiczności oraz bufety. Trybuna dolna i górna podzielone na sektory (wydzielony sektor na drugim łuku dla kibiców gości - na 1.100 osób, z osobnym wejściem, toaletami i bufetem).

Zapewniono dostępność dla osób niepełnosprawnych (wewnętrzny dźwig osobowy w pawilonie głównym, zespół toalet przy miejscach na widowni).

Tor żużlowy:
tradycyjny, o nawierzchni granitowej, z odwodnieniem
długość toru: 325 metrów
długość prostych: 62 m
promień łuków: 31 m
szerokość toru na prostych: 12 m, a na łukach 18 m
nachylenie toru na prostych: 4% tj. 50 cm , a na łuku 6/7 % tj. 110 cm
tor otoczony bandą oddaloną od widowni pasam o szerokości 3 m

Park maszyn:
w parku maszyn są 24 boksy serwisowe wraz z całym zapleczem.

Oświetlenie:
tor: 1.200 lux
płyta: 1.000 lux (podwieszone pod zadaszeniem)

Płyta wewnętrzna:
nawierzchnia zielona, z odwodnieniem, przeznaczona m.in. dla mini speedwaya, speedroweru, fourcrossu, zawodów hippicznych i innych dyscyplin sportowych.

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie