Nowoczesny Street Workout Park w Aleksandrowie Kujawskim...

  Nowoczesny Street Workout Park w Aleksandrowie Kujawskim nabrał wyraźnych kształtów

  Zdjęcie autora materiału

  Krzysztof Górski

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Nowoczesny Street Workout Park w Aleksandrowie Kujawskim nabrał wyraźnych kształtów

  ©Krzysztof Górski

  Gratka dla amatorów ćwiczeń na świeżym powietrzu. Charakterystyczne drążki i drabinki pojawiły się nieopodal Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Parkowej.
  Nowoczesny Street Workout Park w Aleksandrowie Kujawskim nabrał wyraźnych kształtów

  ©Krzysztof Górski

  Powstanie placu dla amatorów aktywności fizycznej to zasługa mieszkańców miasta, bowiem jest to jedna z 8 propozycji, które pojawiły się na liście ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Najwięcej, bo aż 270 głosów otrzymał Flowpark - Street Workout. Na drugim miejscu uplasował się projekt Bezpieczny Aleksandrów związany z zakupem i montażem automatycznych defibrylatorów AED, który uzyskał 244 ważne głosy. 

  - Idea narodziła się z potrzeb mieszkańców lubiących aktywnie spędzać czas i kształtować swoją sylwetkę poprzez ćwiczenia ciężarem własnego ciała – opowiada Jakub Pietrykowski, pomysłodawca projektu.
  – To miejsce ma założenie ogólnodostępności dla każdego nie zważając na wiek. Sam polubiłem taką formę ćwiczeń, więc nie miałem nic do stracenia i złożyłem projekt na budowę takiego Flowparku. Przyznam, że zaskoczyło mnie i zarazem bardzo ucieszyło tak duże poparcie mieszkańców.

  Przechadzający się ulicą Parkową, nieopodal Miejskiego Centrum Kultury mogą już podziwiać charakterystyczne drążki i drabinki. Miejsce ma przyciągnąć tych, którzy doświadczyli już podobnych aktywności jak i zupełnych amatorów w tej dziedzinie. - Pragnę pokazać młodym ludziom inne obszary aktywności fizycznej – przyznaje Jakub Pietrykowski. - Z polskich podwórek masowo znikają kilkudziesięcioletnie drążki, drabinki i inne tego rodzaju urządzenia, które służyły nie tylko dzieciom do zabawy, ale także dorosłym do indywidualnego treningu. Zależy mi na przywróceniu równowagi w gospodarowaniu przestrzenią publiczną w taki sposób, by każdy znalazł coś dla siebie.

  „Street workout” to w obecnych czasach jedna z najpopularniejszych form treningu, jednak zagadnienie zaczerpnięte z języka angielskiego wielu osobom może okazać się obce. - Street workout to ćwiczenia o charakterze siłowym, wykonywane przy użyciu elementów zabudowy miejskiej, np. murków, barierek, trzepaków, ławek, latarni itd. albo na specjalnych placach do street workoutu z drążkami, poręczami i drabinkami – opowiada pomysłodawca projektu. - Najprostszym ćwiczeniem jest pompka, jednak repertuar technik wykorzystywanych w street workout jest praktycznie nieograniczony. Najczęściej spotykane są podciągania, przysiady, brzuszki i wznosy nóg.

  Pierwszych amatorów ćwiczeń na świeżym powietrzu park przyciągnie najprawdopodobniej wraz z nadejściem wiosny. Inwestycja jest niemal zakończona, zaś jej wartość opiewa na około 90 tysięcy złotych.


  Sportowe Wydarzenie Weekendu - odcinek 1 w 2019 roku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej