26 kwietnia 2023 roku weszły w życie znowelizowane zapisy kodeksu pracy. To część wdrażania dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Mają pomóc rodzicom lepiej godzić życie zawodowe z prywatnym. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej oraz prawa do dodatkowych dni urlopu opiekuńczego. Zmiana obejmuje również regulacje warunków zawierania umów na okres próbny.
Nie przegap
Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu opiekuńczego?
Nowy, dodatkowy urlop opiekuńczy można wykorzystać, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Co ważne za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu opiekuńczego zasiłek chorobowy nie przysługuje
- Urlop ten jest bezpłatny i przysługuje pracownikom w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. O taki urlop pracownik może wnioskować jednorazowo lub w częściach - zaznacza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.
Znowelizowany kodeks pracy umożliwia również skorzystanie ze zwolnienia w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem w przypadku, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Za ten czas pracownikowi będzie przysługiwało prawo do połowy wysokości wynagrodzenia.
Nie przegap
