Nowy dowódca 8. batalionu ma "Gwiazdę Afganistanu"

  Nowy dowódca 8. batalionu ma "Gwiazdę Afganistanu"

  Maryla Rzeszut

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ppłk Radzisław Smółkowski został w Grudziądzu serdecznie powitany przez wojskowych i cywilów

  Ppłk Radzisław Smółkowski został w Grudziądzu serdecznie powitany przez wojskowych i cywilów ©Maryla Rzeszut

  Przekazanie dowództwa 8. batalionem Walki Radioelektronicznej stało się faktem. Ppłk Zbigniew Nowak zwolnił stanowisko, zgodnie z rozkazem dowódcy wojsk lądowych. Objął je Radzisław Smółkowski, awansowany podczas ceremonii z majora na podpułkownika.
  Ppłk Radzisław Smółkowski został w Grudziądzu serdecznie powitany przez wojskowych i cywilów

  Ppłk Radzisław Smółkowski został w Grudziądzu serdecznie powitany przez wojskowych i cywilów ©Maryla Rzeszut

  Obraz w podziękowaniu dla ppłk Nowaka, kwiaty na powitanie dla ppłk Smółkowskiego - od prezydenta Grudziądza, Roberta Malinowskiego Maryla Rzeszut

  Obraz w podziękowaniu dla ppłk Nowaka, kwiaty na powitanie dla ppłk Smółkowskiego - od prezydenta Grudziądza, Roberta Malinowskiego
  (fot. Maryla Rzeszut)

  - Jest to oficer doświadczony - mówił o nowym dowódcy 8. batalionu płk Witold Łukaszewski. - O dużym potencjale. Przygotowany do nowego zadania.

  Żegnający się z jednostką i żołnierzami ppłk Zbigniew Nowak wyznał: - Rozstając się z Grudziądzem wiem, że osoby tu poznane, będą niezapomniane.
  Dziękuję wszystkim, z którymi współpracowałem: żołnierzom, instytucjom oraz Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Także uczniom z SP 2,3 i 5 oraz ZSO we Wroniu, z którymi mieliśmy kontakt. Wychowywani są w duchu patriotyzmu. Dziękuję żonie i córce za cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę nowemu dowódcy powodzenia, dalszego doskonalenia, determinacji i odwagi w podejmowaniu decyzji.

  Czytaj też: Baczność! 8. batalion w Grudziądzu ma nowego dowódcę [zdjęcia]

  Ppłk Nowak dostał na pamiątkę m.in.ciupagę góralską, jako że 8. batalion nie tylko kojarzony jest z tradycjami Centrum Wyszkolenia Kawalerii, ale też zyskał popularną nazwę "Janosiki".

  Ambitne plany

  Uścisnąć dłoń na pożegnanie z ppłk Nowakiem i przywitać się z nowym dowódcą chciało spore grono grudziądzan Maryla Rzeszut

  Uścisnąć dłoń na pożegnanie z ppłk Nowakiem i przywitać się z nowym dowódcą chciało spore grono grudziądzan
  (fot. Maryla Rzeszut)

  Ppłk Radzisław Smółkowski był pod wrażeniem 8. batalionu WRE i wielkich tradycji, jakie pielęgnuje. - Powierzenie mi dowództwa jednostki to wielkie wyróżnienie, ale takiej jednostki - to zaszczyt. Wierzę, że sprostamy nowym wyzwaniom. W najbliższych miesiącach otrzymamy nowy sprzęt. Rozpoczniemy przygotowania do współpracy litewsko-polsko-ukraińskiej. Moim celem jest m.in. utrzymanie wysokiego poziomu walki radioelektronicznej, tak pod względem zaopatrzenia w nowoczesny sprzęt, jak wysoko wykwalifikowaną kadrę. Życzę oficerom, podoficerom i szeregowym osiągnięć w służbie i powodzenia w życiu osobistym.

  Kwiaty, upominki na pożegnanie

  Przekazując dowództwo najpierw ppłk Nowak (stoi) ucałował sztandar, a następnie ppłk Smółkowski (przykleknął). Podpisali też dokumenty związane ze zdaniem i przejęciem dowodzenia Maryla Rzeszut

  Przekazując dowództwo najpierw ppłk Nowak (stoi) ucałował sztandar, a następnie ppłk Smółkowski (przykleknął). Podpisali też dokumenty związane ze zdaniem i przejęciem dowodzenia
  (fot. Maryla Rzeszut)

  W Sali Tradycji 8. batalionu długo trwała uroczystość żegnania ppłk Nowaka przez przedstawicieli urzędów, szkół, instytucji. Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, w imieniu mieszkańców podziękował za włączanie się jednostki w życie miasta. Powitał jednocześnie nowego dowódcę, życząc mu realizacji celów i zadomowienia się w Grudziądzu.

  Odchodzący dowódca przyjął mnóstwo kwiatów, upominków i życzeń powodzenia w nowej służbie.

  Nowy dowódca też odbierał gratulacje i życzenia - by dobrze dowodził 8. batalionem i odnosił z nim sukcesy.

  *Ppłk Radzisław Smółkowski szkolił się w Akademii Obrony Narodowej. Przyszedł do Grudziądza z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu.
  W listopadzie 2011 r. został odznaczony "Gwiazdą Afganistanu"

  Wiadomości z Grudziądza

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej