Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej.
Daninę w wysokości 4 proc. wprowadziła ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Nowy podatek dotknął najbogatszych przedsiębiorców, a także osoby pracujące na etacie, umowie o dzieło, zleceniu czy kontrakcie menadżerskim.
Na rzecz osób niepełnosprawnych zostały opodatkowane osoby fizyczne, których roczny dochód w 2019 r. przekroczył milion złotych. W pow. nakielskim tak wysoki zysk w rozliczeniu z fiskusem wykazało 39 podatników. Natomiast łączny dochód wykazany przez nich w zeznaniach PIT-owskich wyniósł 107,7 mln zł.
Milionerzy są wśród nas
Kim są nasi milionerzy? Urzędy skarbowe nie ujawniają nazwisk lokalnych bogaczy. Podają tylko liczby. Można sądzić, że wysokimi dochodami pochwali się m.in. właściciele firm, prowadzących działalność gospodarczą. W minionych latach sprzyjała im dobra koniunktura. W 2018 r. liczba milionerów w Nakielskiem wzrosła do 46. Wówczas mocno rosła gospodarka i spadało bezrobocie. Niektórzy politycy postulowali nawet likwidację powiatowych urzędów pracy.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
W jakim stopniu pandemia pokrzyżuje plany naszym przedsiębiorcom w tym roku? O tym przekonamy się niedługo, bo 2020 r. dobiega końca. Wiele firm z powodu epidemii koronawirusa na pewno odnotuje znacznie mniejsze wpływy oraz większe koszty. Zresztą wcześniejsze prognozy przewidywały, że pandemia mocno uderzy w gospodarkę, głównie poprzez spadek popytu oraz wzrost bezrobocia, który nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu.
Bezrobocie w powiecie nakielskim coraz wyższe
Tymczasem bezrobocie systematycznie rośnie mimo wdrożenia rządowych programów pomocowych dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm. Tylko w październiku PUP w Nakle zarejestrował 331 bezrobotnych. W tym gronie było 88 osób, które po raz pierwszy straciły pracę. Natomiast liczba bezrobotnych wzrosła do 3433, czyli o 569 więcej w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku.
