Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny od 1 stycznia 2024. TYLKO dla chętnych wprowadzone zostaną spore zmiany

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Wideo
od 7 lat
Spore zmiany w emeryturach czekają niektóre osoby w przyszłym roku. Dyskusja o wieku emerytalnym trwa, ale rząd stanowczo poinformował, że nie podwyższy wieku emerytalnego. Wprowadzi jednak zmiany dla niektórych grup zawodowych i chętnych. Przedstawiciele niektórych zawodów będą mogli przejść na emeryturę szybciej. Chętni pracować za to dłużej, ale zarabiając więcej.

Minister rodziny powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem, dlatego rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała, jest to na przykład PIT 0 dla seniorów. Co ważne, rząd nie planuje podwyższenia wieku emerytalnego.

Dłuższa praca po przejściu na wiek emerytalny. Rząd przygotował korzystne rozwiązania dla chętnych

Coraz więcej Polaków przyznaje, że raczej nie skorzysta z obniżonego kilka lat temu wieku emerytalnego i po jego osiągnięciu będzie dalej pracować. Twierdzi tak 55 proc. respondentów w badaniu Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy Personnel Service. Odsetek ten się zwiększa, rok temu takich odpowiedzi było 50 proc.

Rząd przygotował rozwiązania dla chętnych, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal chcą pracować. PIT-0 dla seniora, bo o między innymi o tym mowa, dotyczy osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal kontynuują pracę i nie przechodzą na emeryturę. Wówczas dochód takich osób do 85 tys. zł jest zwolniony z podatku.

Aby skorzystać z PIT-0 dla seniora należy poinformować pracodawcę o możliwości skorzystania z takiej ulgi lub uwzględnić ją w rozliczeniu rocznym. Warunkiem jest także nie pobieranie emerytury, a to jest związane z rezygnacją z trzynastej i czternastej emerytury, o czym przypomina dziennik "Fakt". Ministerstwo Finansów właśnie ujawniło, że z ulgi PIT-0 dla seniora skorzystało w 2022 roku 132 tys. osób.

Takie są zasady przejścia na emeryturę pomostową - nowy wiek emerytalny dla wybranej grupy

Do Sejmu wpłynął też projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. Regulacja jest wynikiem porozumienia "Solidarności" z rządem. Dzięki emeryturom pomostowym przedstawiciele niektórych zawodów będą mogli przejść na emeryturę nieco szybciej.

Emerytury pomostowe to świadczenia okresowe, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Świadczenie jest skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których - wraz z wiekiem - bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Emerytura pomostowa przysługuje zarówno mężczyznom, jak i kobietom spełniającym warunki wiekowe oraz warunki dotyczące okresów składkowych, nieskładkowych oraz terminów i okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Mamy oficjalne propozycje na nowy wiek emerytalny - co jeszcze może się zmienić?

Premier Mateusz Morawiecki pytany podczas konferencji prasowej, kiedy mogą zostać wprowadzone rozwiązania dot. obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 roku życia, a dla mężczyzn do 60 roku życia, dla tych którzy pracują 35 albo 40 lat, co było jednym z głównych postulatów Solidarności w ramach projektu tzw. emerytur stażowych, wskazał, że "trudno dziś mówić o tym, co toczy się, będzie się toczyło w najbliższych miesiącach, może nawet kwartałach, jako o czymś przesądzonym".

Jak już jednak wyżej pisaliśmy pierwszy krok jednak już wykonano - od przyszłego roku wrócą prawdopodobnie emerytury pomostowe. Negocjacje nad kolejnymi rozwiązaniami jednak trwają, a w pracę nad emeryturami stażowymi włączył się także prezydent Andrzej Duda. Szczegóły tych projektów opisujemy w poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska