https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O drugim stopniu na Wiśle rozmawiał premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Siarzewie [zdjęcia]

Krzysztof Górski
Jednym z głównych powodów inwestycji ma być bezpieczeństwo mieszkańców.

Podczas spotkania z mieszkańcami Siarzewa gm. Raciążek premier przypomniał dlaczego warto budować zaporę. – Głównym powodem budowy drugiego stopnia na Wiśle jest bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi Mateusz Morawiecki, premier. – Nasza inwestycja praktycznie likwiduje to ryzyko. Jest ubezpieczeniem.

Ten rok przyniósł ogromne straty dla rolników w województwie kujawsko – pomorskim ze względu na długie okresy suszy. – Powstanie zapory spowoduje podniesienie poziomu wód gruntowych – opowiada Mateusz Morawiecki – Jeśli przyjdzie susza będziemy mieli możliwość zasilać w wodę retencyjną okoliczne gospodarstwa, jednocześnie zmniejszając jej negatywne skutki.

21 października Wybory Samorządowe 2018. Sprawdź, gdzie głosować w Ciechocinku.Wybory Samorządowe 2018 - Twój głos się liczy.

Wybory Samorządowe 2018 - Ciechocinek. Gdzie głosować?

Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie budowy drugiego stopnia na Wiśle w miejscowości Siarzewo zostało podpisane przez ministrów środowiska, transportu śródlądowego i żeglugi śródlądowej oraz energii na początku grudnia ubiegłego roku. Koszt tej inwestycji to ponad 2,2 mld złotych. W 2019 roku rozpoczną się przetargi. Budowa ruszy w roku 2020 i ma potrwać 5 lat.

Premier Morawiecki mówił też o korzyściach ekonomicznych płynących z budowy zapory. – Powstanie elektrownia, która będzie elektrownią czystą, produkującą czysty ekologicznie prąd – podkreślił premier. – Budowla o mocy 80MW będzie zdolna do zasilenia okolicznych terenów w bardzo czystą energię elektryczną.

O korzyściach inwestycji dla środowiska przekonywali wcześniej ekolodzy podczas niedawnego spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Ciechocinku. – Budowa stopnia wodnego musi być realizowana przy pełnej kompensacji przyrodniczej, którą przewiduje raport oddziaływania na środowisko sporządzony dla tej inwestycji – przekonywał Jan Kościerzyński, prezes stowarzyszenia EKO. – Dalsza kaskadyzacja Wisły jest naturalną konsekwencją istniejącego już stopnia we Włocławku. Ewentualna katastrofa związana z zarwaniem się włocławskiej budowli może przynieść klęskę ekologiczną nie tylko dla naszego terenu, ale również Bałtyku i państw nadbałtyckich.

Lokalne władze silnie zabiegały o realizację inwestycji. - Związek Gmin Ziemi Kujawskiej w ubiegłym roku podjął akcję informacyjną, wraz ze zbieraniem podpisów poparcia dla budowy tamy – mówi Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck. - Była to inicjatywa wielu instytucji samorządowych i stowarzyszeń. Zebraliśmy ponad 100 tysięcy podpisów, co pokazuje jak ważna jest ta inwestycja dla naszych mieszkańców.

Piraci drogowi w regionie. Niemal doprowadzili do tragedii! [wideo - program Stop Agresji Drogowej 4]

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jak
Zbudują
G
Gość

Wreszcie! A Patologia Obywatelska znowu kulą w płot ...Polacy pokazali, co myślą o "aferze" z taśmami onetu.

 Instytut Badań Pollster zapytał Polaków o ocenę premiera oraz wpływ opublikowanych taśm na jego postrzeganie. 62 procent respondentów uważa, że premier Mateusz Morawiecki jest mocną stroną polskiego Prawa i Sprawiedliwości. 

Aż 75 procent Polaków uważa, że rzekome taśmy nie mają żadnego wpływu na wizerunek szefa rządu.

Schetyna i koledzy z KO mogą więc już przestać rozdmuchiwać tę pseudoaferę. Jak widać - nic na tym nie zyskają. W zeszły poniedziałek portal Onet opublikował artykuł pod tytułem "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego", w którym dziennikarze powołują się na akta afery taśmowej, do których dotarli. Problem w tym, że taśma, na którą powołuje się Onet, w ogóle nie istnieje... 

Nie przeszkodziło to jednak totalnej opozycji w rozkręcaniu nagonki na premiera Morawieckiego. Schetyna chce nawet składać wniosek o odwołanie szefa rządu. 

Badanie przeprowadzono 12 października na próbie 1003 dorosłych Polaków

 

 

G
Gość

Wreszcie coś się zmieni 

G
Gość

z jednej strony autostrada z drugiej droga ekspresowa,zapora zniszczy Wisłę tak jak zniszczyła we włocławku, to tylko odroczenie problemu. wspaniałe tereny natura 2ooo będą zniszczone, ostoja przyrody i spokoju sponiewierana.

 

Ciechocinek tylko straci. Zwiększy się smog, hałas, wody gruntowe za zaporą zostaną obniżone, więc będzie dalsze stepowienie naszych terenów. Zagrożenie powodziowe wcale się nie zmniejszy. już nie będziemy cichą doliną.

 

Korzyści znikome prądu tyle co 40 wiatraków. Najlepszym wyjściem byłoby rozebranie tamy we włocławku i wszelkie problemy by zniknęły.

G
Gość
W dniu 13.10.2018 o 10:03, KARAKAL napisał:

Tej tamy i za 50 lat nie bedzie.  Jedyna szansa, to przekonac jakiegosc inwestora chinskiego, ktoremu zapewni sie zysk po jej wybudowaniu. Oni jeszcze wchodza w takie interesy chociaz juz szukaja inwestycji coraz bardziej lukratywnych.. A tak co wybory bedziecie manieni jakimis pozornymi ruchami, n.p. przed nastepnymi wbija pierwsza lopate.

I wkopywaniem kamienia węgielnego . 

G
Gość
W Świnoujściu też tak mówili i nagle się zdziwili.
K
KARAKAL

Tej tamy i za 50 lat nie bedzie.  Jedyna szansa, to przekonac jakiegosc inwestora chinskiego, ktoremu zapewni sie zysk po jej wybudowaniu. Oni jeszcze wchodza w takie interesy chociaz juz szukaja inwestycji coraz bardziej lukratywnych.. A tak co wybory bedziecie manieni jakimis pozornymi ruchami, n.p. przed nastepnymi wbija pierwsza lopate.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska