Jaka obwodnica dla Sępólna
Jaka obwodnica dla Sępólna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaakceptowała tzw. średni wariant, ale obejmujący objazd całego Sępólna. Obwodnica ma mieć niecałe 6 kilometrów, a jej wlot ma być za Sikorzem, a wylot za skrzyżowaniem na Jastrzębiec. Realizacja najwcześniej w 2011 r. Szacowany koszt sprzed trzech lat - 103 mln zł.
Najwcześniej za dwa lata, a może nawet jeszcze później rozpocznie się budowa obwodnicy dla Sępólna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy powiadomiła burmistrza Sępólna, że sępoleńska obwodnica wejdzie do planów na lata 20011- 2012, ale pod warunkiem że dokumentacja będzie zgodna z wymogami formalnymi.
Raport i ekolodzy
Termin to jednak nie jedyny problem. Rozpoczęcie prac mogą utrudnić ekolodzy, bo dolina rzeki Sępolenki została zgłoszona do unijnego programu "Natura 2000".
Trzeba też po raz kolejny zaktualizować raport oddziaływania inwestycji na środowisko. - W listopadzie zmieniła się ustawa i znowu trzeba poprawiać dokumentację - mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski. - Aktualizację raportu oddziaływania na środowisko sfinansujemy z powiatem.
Sępolanom zależy, aby raport był gotowy w tym roku. To jednak nie oznacza, że przejdzie optymistyczny wariant rozpoczęcia budowy obwodnicy w 2010 r. - Będzie dobrze, jeśli uda się w 2011 r. - dodaje Stupałkowski. - Nie rezygnujemy z zabiegania o wsparcie posłów z naszego regionu.
Posłowie olewają
Do spotkania posłów nie doszło, choć burmistrz zwrócił się z propozycją spotkania i prośbą o lobbowanie za obwodnicą dla Sępólna do dwunastu parlamentarzystów z Kujawsko-Pomorskiego. Odpowiedziało dwóch - Egueniusz Kłopotek i Wojciech Mojzesowicz.
Z kolei poseł Jarosław Katulski zabiega o spotkanie sępoleńskich samorządowców z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem. Stupałkowski ma nadzieję, że właśnie u ministra Grabarczyka dowie się konkretnie, na co może liczyć Sępólno.