Zdobycie Szubina okupione zostało śmiercią 26 powstańców. 29 odniosło rany. Walki o miasto rozpoczęły strzały z haubicy - przypominał nad powstańczą mogiłą w Szubinie Piotr Adamczewski, prezes miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wraz ze Stanisławem Adamczykiem, ubrani w powstańcze mundury, trzymali potem przy pomniku wartę.
Przeczytaj także:Żnin oddał hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego [zdjęcia]
Ale nie tylko mieszkańcy Szubina, Kcyni i Mroczy przyszli na cmentarz oddać hołd bohaterom. Także kibice Zawiszy Bydgoszcz i Lecha Poznań stanęli przy grobie.
- Cześć i chwała bohaterom! - skandowali fani bydgoskiego klubu odpalając race, wznosząc transparent. - Dzięki za wolność, powstańcy! Dzięki za wolność! - wtórowali im kibice z Poznania.
Nie było kibiców na wieczornicy patriotycznej, na którą - po uroczystościach na cmentarzu - zaproszono gości do Muzeum Ziem i Szubińskiej. Okolicznościowy program zaprezentowali tu uczniowie Zespołu Szkół w Szubinie.
Pokazana została też kronika filmowa dokumentująca wydarzenie w Samoklęskach Dużych. Na cmentarzu w tej wsi działacze TPPW odszukali trzy mogiły powstańcze. Wykonano nowe pomniki.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »