W Sępólnie Krajeńskim obchodzono dwie rocznice ważnych wydarzeń w historii miasta.
24 stycznia minęły 102 lata od powrotu Sępólna Krajeńskiego do Macierzy i 77 lat od wyzwolenia miasta spod okupacji Niemców.
W samo południe władze samorządowe gminy i powiatu oraz liczne delegacje pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa na Placu Wolności złożyły wiązanki kwiatków. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Marek Zieńko, wiceburmistrz Sępólna.
- 24 stycznia 1920 roku, w konsekwencji ratyfikacji traktatu wersalskiego część oddziałów Wojska Polskiego generała Józefa Hallera wkroczyła po południu do Sępólna. Na tą uroczystą chwilę miasto zostało odświętnie przystrojone, na powitanie żołnierzy udekorowano liczne bramy, na budynkach publicznych i domach mieszkańców powiewały flagi narodowe. Ksiądz proboszcz wraz z mieszkańcami przy pochodniach i dźwiękach muzyki wprowadził wojsko na rynek, gdzie nastąpiły dalsze uroczystości powitania żołnierzy - przypomniał.
Sępólno obchodziło również 77. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej, której kres położyły wojska radzieckie 27 stycznia 1945 roku.
Wydarzenia związane z ostatnimi dniami wojny w naszym mieście utrwalono w zapiskach kronikarskich Pawła Kalinowskiego – kierownika ówczesnej Szkoły Powszechnej w Sępólnie, który relacjonował:
Już od 26 stycznia wieczorem władze niemieckie wydały nakaz ewakuacji miasta, ostatni Niemcy wyszli z miasta nad ranem. Tego też dnia o godzinie 5 rano wystrzały czołgów rosyjskich obudziły mieszkańców miasta od strony szosy Koronowskiej. Miasto zostało zajęte do rzeki Sępolenki przez Armię Czerwoną. Po jej drugiej stronie stacjonowały, w znacznej odległości, wojska niemieckie w Piasecznie, Sikorzu i Trzcianach. Walki toczono także w okolicy Komierowa. Drugą część miasta zajęto dzień później, po ściągnięciu przez Rosjan większych posiłków.
Zdjęcia z obchodów 102. rocznicy powrotu Sępólna do Macierzy i 77. rocznicy wyzwolenia miasta:
- Nauka, zabawa, sport i nowe przyjaźnie. Tak spędzają ferie sępoleńskie dzieci
- W Więcborku odsłonięto zaktualizowaną tablicę ofiar łotewskiej dywizji SS [zdjęcia]
- Tak w Kamieniu Krajeńskim zmienia się ośrodek kultury. Kulisy remontu na zdjęciach
- Wernisaż "Uniwersum Staszica" Olgierda Szopińskiego w Kamieniu [zdjęcia]
- Koncert Magdy Steczkowskiej w Więcborku. Zabrzmiały najpiękniejsze kolędy [zdjęcia]
- Ani Mru Mru w Sępólnie Krajeńskim [zobacz zdjęcia]
