www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej aktualnych informacji z Bydgoszczy znajdziesz również na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
- Sam materiał był zbierany kilka lat, a film zrealizowaliśmy w ciągu miesiąca - mówi Jarosław Butkiewicz, autor opracowania, scenarzysta filmu i szef Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier".
Butkiewicz podkreśla, że - dbając o realizm filmu - autorzy musieli uzyskiwać specjalne zezwolenia na filmowanie. - Kilka ujęć wymagało takich specjalnych zezwoleń, gdyż były kręcone na terenie zakładów chemicznych, gdzie w czasie wojny powstawała i działała fabryka amunicji i gdzie do dziś można oglądać jej pozostałości - mówi.
Podczas wojny od 1939 do 1945 roku mieszkało w nich - jak dziś się szacuje - około 11 tysięcy pracowników przymusowych, jeńców i więźniów zatrudnionych przy budowie bydgoskiej filii koncernu Dynamit Nobel.
Film zawiera unikalne materiały archiwalne. Udało się m.in. zdobyć nieznane w Polsce zdjęcia obozu pomocniczego R.A.D. (Służba Pracy Rzeszy), do którego trafiali przymusowo wcielani do R.A.D. Luksemburczycy. Autorzy - opierając się na relacjach żyjących jeszcze świadków - docierali do miejsc, których wygląd nie zmienił się od czasów wojny. Film momentami przypomina opowieść paradokumentalną, skonstruowaną na podstawie opowieści świadków.
Ze szczegółami dotyczącymi filmu i jego kupna można się zapoznać na stronie internetowej www. dag.fabrikbromberg.cba.pl
"Obozy pracy przy D.A.G. Fabrik Bromberg", opracowanie i scenariusz Jarosław Butkiewicz, realizacja Daniel Łukasiak; czas - 40 min.