MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej ma być dwukrotnie droższa - szacuje Ministerstwo Infrastruktury

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Droga krajowa nr 25 w kierunku Nowej Wsi Wielkiej. Do roku 2029 trasa ma ominąć tę miejscowość.
Droga krajowa nr 25 w kierunku Nowej Wsi Wielkiej. Do roku 2029 trasa ma ominąć tę miejscowość. GDDKiA Bydgoszcz
Budowa obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej może być dwa razy droższa niż zakładały pierwotne plany – ujawnia Ministerstwo Infrastruktury. Ta inwestycja ma być prowadzona w ramach Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.

Rządowe plany budowy co najmniej 100 obwodnic (bo tak napisano w dokumentach) w ciągu dróg krajowych na lata 2020-2030 (z perspektywą do 2033 r.) przygotowane zostały jeszcze przez władze PiS i uchwalone przez Radę Ministrów 13 kwietnia 2021 roku. W Krajowym Funduszu Drogowym zabezpieczono 28 mld zł.

Spośród wszystkich inwestycji 6 oddanych zostanie zapewne po 2030 rokiem (nie są to obwodnice planowane na terenie Kujawsko-Pomorskiego, ale jedna jest w sąsiedztwie – obwodnica Człuchowa).

Nasze sześć obwodnic

W naszym regionie ma postać sześć obwodnic: Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Kruszwicy, Lipna, Strzelna i wspomnianej Nowej Wsi Wielkiej. Te nasze mają być realizowane w latach 2027-2029. Dla wszystkich wykonywana jest wstępna dokumentacja.

Spośród wszystkich znajdujących się w przygotowaniu obwodnic w całym kraju 16 wykazuje obecnie przekroczenie wartości o ponad lub prawie o 100 proc. - wynika z szacunków przedstawionych na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury przez Ministerstwo Infrastruktury.

Zdecydowanie największe przekroczenia kosztów wykazują trasy omijające Nową Dębę (o 258 proc.), Pisz (229 proc.) i Legnicę (225). Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej jest na 8. pozycji pod względem przekroczenia kosztów wykonania.

- Nie zgadzam się z taką oceną kosztów budowy tej obwodnicy. Nie wydaje mi się, aby tak bardzo wzrosły ceny. Realną, proponowaną cenę poznamy dopiero, gdy otwarte zostaną oferty firm przystępujących do przetargu. Moim zdaniem takie postawienie sprawy jest szukaniem pretekstu, aby ta obwodnica nie powstała – mówi w rozmowie z nasza redakcją Piotr Król, bydgoski poseł PiS, członek sejmowej Komisji Infrastruktury.

Według planów obwodnica Nowej Wsi Wielkiej poprowadzona zostanie 4-kilometrowym odcinkiem drogi krajowej nr 25, która teraz biegnie przez centrum miejscowości. Inwestycja ma być ukończona do roku 2029.
Wykonawcą STEŚ-R o wartości 1,2 mln zł jest konsorcjum firm TRAKT.

Zakończono dopiero dwa zadania

Na razie w ramach budowy 100 obwodnic zakończono tylko dwa zadania o łącznej długości 10,3 km i wartości 84,5 mln zł – obwodnice miejscowości Smolajny w powiecie olsztyńskim i Brzezie (między Człuchowem a Białym Borem).

To też może Cię zainteresować

W realizacji jest 18 zadań o długości 133,6 km i wartości 3 mld 662,7 mln zł (żadna w naszym regionie). W przetargu jest 7 zadań o dł. 56,4 km, które pochłoną 2 mld 307,5 mln zł. W przygotowaniu są 73 zadania o długości 671,5 km.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) ustalająca przebieg drogi – spośród 100 „tytułów inwestycyjnych” 43 posiada już DŚU, a dla 23 kolejnych złożono wnioski. W tym roku planuje się uzyskanie 31 oraz złożenie wniosku dla kolejnych 30.

Inne inwestycje w ramach rządowych planów

Poza budową sześciu obwodnic w naszym regionie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do roku 2030 zaplanowano m.in. poszerzenie o trzeci pas 34,8- kilometrowego odcinka autostrady A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ. Ta inwestycja ma status „w przygotowaniu”. Cała autostrada A1 przecinająca Polskę z północy na południe ma 566,6 km długości.

W przygotowaniu jest także przedłużenie drogi ekspresowej S5 o 150 km spod Grudziądza w okolice Ostródy. Pełne oddanie tego odcinka planowane jest do roku 2032.

Status „w budowie” ma już 50,6-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem (na razie wycięto pas lasu, a kierowcy mają nią jechać do końca 2026 roku). W przygotowaniu dokumentacji zaś znajdują się fragmenty S10 na pograniczu Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego oraz od A1 do obwodnicy Warszawy (łącznie do 171 km). Cała S10 przecinająca kraj równoleżnikowo ma być oddana do roku 2032.

Poza programem budowy 100 obwodnic, ale w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do roku 2030, w Kujawsko-Pomorskiem powstaną dwie inne obwodnice w ciągu jednej drogi krajowej nr 25 omijające Sępólno i Kamień Krajeński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska