Niestrawione resztki pokarmu oraz kamienie kałowe zalegają w uchyłkach jelita grubego, powodując zaburzenia perystaltyki, a w konsekwencji są przyczyną zaparć. Zobaczcie jak oczyszczać jelita.
Oczyszczanie jelit ze złogów
Złóg to substancje odkładające się w narządach i tkankach żywych organizmów. Oczyszczanie jelit ze złogów odbywa się dzięki zbilansowanej diecie i dostarczaniu do organizmu błonnika. Wówczas odbywa się samodzielne oczyszczanie jelita grubego przez organizm, co uniemożliwia powstawanie dolegliwości, a także w konsekwencji rozwinięcie się ich do stanów chorobowych.

Gdy nasza dieta jest niezdrowa i źle zbilansowana, a przede wszystkim pozbawiona odpowiedniej ilości błonnika, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
- ból brzucha,
- wzdęcia,
- brak energii,
- senność,
- spadek odporności i koncentracji.
W jelicie cienkim wchłaniane są składniki odżywcze. Jeśli praca jelita cienkiego jest zaburzona, wchłanianie składników odżywczych z pożywienia będzie znikome, co doprowadzi do niedoborów żywieniowych. Jak dochodzi do zaburzeń pracy jelita cienkiego? Zaburzenia pojawiają się, gdy enzymy trawienne są wydzielane w niewielkiej ilości.
Oczyszczanie jelit - domowe sposoby
Aby oczyszczanie jelit przebiegało prawidłowo należy spożywać dużą ilość warzyw i owoców, które zawierają błonnik.
Błonnik pokarmowy to włókno roślinne, które po spożyciu w organizmie nie ulega strawieniu ani wchłonięciu, czyli nie dostarcza kalorii. Błonnik pokarmowy w jelitach pełni rolę "miotełki", która usuwa i odkleja zalegające w nich resztki pokarmowe.
Dlaczego potrzebujemy zabiegu oczyszczania jelit?
Jelito cienkie i jelito grube w organizmie człowieka pełnią bardzo ważną rolę. Niestety, na ich działanie znacznie wpływają nasze nawyki żywieniowe, w przypadku złych przyzwyczajeń możemy doprowadzić do zaburzenie ich pracy.
Proces oczyszczania jelit jest bardzo potrzebny w organizmie. Codziennie wraz z pożywieniem dostarczanych jest wiele substancji, które nam nie służą, a nawet mogą wyrządzać szkodę.
W niektórych produktach spożywczych znajdują się:
- konserwanty,
- sztuczne barwniki,
- ulepszacze smaku,
- aromaty,
- pestycydy,
- azotany,
- metale ciężkie,
- sterydy.
Żadna z tych substancji nie jest obojętna dla naszego organizmu i już w niewielkim stężeniu może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. To wszystko osłabia samodzielne funkcje oczyszczające jelita.
Oczyszczanie jelit kefirem
Toksyny, bakterie, grzyby i drożdże zagnieżdżające się w przewodzie pokarmowym niszczą zdrową mikroflorę jelit.
Jednym ze sposobów na oczyszczenie jelit jest kuracja kefirowa. Na czym ona polega? Kuracja kefirowa oczyszczająca jelito grube trwa trzy dni. Należy ją przeprowadzać dwa razy w miesiącu.
Dzień 1. W ciągu dnia wypijamy 10 szklanek (po 250 ml) kefiru podzielonych na 6 porcji i jemy tylko suchary z ciemnego pieczywa.
Dzień 2. W ciągu dnia wypijamy 1,5-2 litry soku z jabłek również podzielonego na 6 porcji wraz z takimi samymi sucharami.
Dzień 3. W ciągu dnia jemy suchary z ciemnego pieczywa i sałatkę przygotowaną z gotowanych warzyw (buraki, marchew i ziemniaki) z ewentualnym dodatkiem kiszonego ogórka, kiszonej kapusty, cebuli i oleju np. lnianego.
Naturalne oczyszczanie jelit
Naturalne oczyszczanie jelit (zarówno grubego, jak i cienkiego) to nie tylko zbilansowana dieta, ale również wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej dopasowanej do możliwości, min. 3 razy w tygodniu.
Ćwiczenia fizyczne usprawniają perystaltykę jelit. Pomagają więc w zachowaniu odpowiedniej higieny organizmu.
Wśród domowych sposobów oczyszczania jelit znajduje się kilka kuracji. Często zalecaną metodą jest oczyszczanie jelita sokami. To nieinwazyjny sposób, który chwalony jest za prozdrowotne właściwości. Soki są doskonałym źródłem błonnika. Dostarczają wiele witamin (np. witamina C) oraz innych potrzebnych składników, w tym np. żelaza, potasu, wapnia, magnezu, kwasu foliowego. Soki odkwaszają organizm oraz zawierają antyoksydanty. Stosuje się tygodniowe kuracje sokami owocowo-warzywnymi.

Warto do potraw dodawać przyprawy, które poprawiają metabolizm:
- kurkumę,
- kardamon,
- cynamon,
- anyż,
- kumin,
- pieprz cayenne.
Resztki pokarmowe w jelicie grubym mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. W jelitach zachodzą procesy gnilne, które uszkadzają błonę śluzową jelit. Ponadto komórki jelit dłużej narażone są na kontakt z toksycznymi substancjami, które spożyliśmy z pożywieniem.
Dieta Wątrobowa - przepisy i przykładowy jadłospis. Co jeść na diecie wątrobowej?
Uszkodzenia komórek wykazują działanie mutagenne, genotoksyczne, co sprzyja rozwijaniu komórek nowotworowych.
Oczyszczanie jelit lewatywą
Lewatywa, inaczej wlew doodbytniczy lub hydrokolonoterapia, to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych, który pozwala na pozbycie się kału, czyli niestrawionych resztek pokarmowych, złuszczonych komórek, bakterii, wody.
Zabieg lewatywy dobrze jest przeprowadzać rano lub wieczorem (nie w nocy) po opróżnieniu jelita grubego.
Zabieg ten polega na wprowadzeniu cieczy do odbytnicy i okrężnicy przez odbyt w celu usunięcia zalegających w jelicie grubym resztek pokarmowym. W porównaniu do innych środków przeczyszczających lewatywa działa bardzo szybko i niezawodnie.

W wykonaniu zabiegu wykorzystuje się jako narzędzia podstawowe: strzykawki, gumowe gruszki lub wlewniki.
W zabiegu stosuje się głównie samą wodę, która działa jako mechaniczny środek pobudzający. Można jednak dodać do niej w celu zwiększenia skuteczności:
- wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną),
- łagodne mydło.
Oczyszczanie jelit - dieta
Przy oczyszczaniu jelit potrzebna jest dieta bogata w błonnik, który znajdziemy w owocach i warzywach.
Aby oczyszczanie jelit następowało prawidłowo do naszego jadłospisu należy wprowadzić:
- razowe kasze, makarony i pieczywo,
- nasiona i orzechy,
- tłuszcze nienasycone,
- odpowiednio nawadniać organizm (min. 2–3 l dziennie).

Czego powinniśmy unikać?
- żywności przetworzonej - typu fast food,
- gotowych dań w torebkach,
- mieszanek przypraw,
- kolorowych napojów gazowanych,
- tłuszczów trans,
- pszennych makaronów i chleba,
- słonych przekąsek.
