Prezydencki projekt rozszerzający strefę płatnego parkowania został uchwalony przez Radę Miasta na początku października. Uchwała została już opublikowana w dzienniku urzędowym prowadzonym przez Urząd Wojewódzki.
Według urzędników z Miejskiego Zarządu Dróg, który zarządza strefą, zwiększenie jej obszaru może ułatwić kierowcom znalezienie postoju na Starówce lub w jej pobliżu. Oprócz tego strefa z miesiąca na miesiąc się zmniejsza. Miejsc ubywa m.in. w wyniku kolejnych remontów ulic na Starówce, które są następnie zamykane dla ruchu.
Kiedy zacznie obowiązywać uchwała? - Wejdzie ona w życie 8 grudnia - mówi Marian Arendt z Miejskiego Zarządu Dróg. - Strefa płatnego parkowania powiększy się o 430 miejsc, czyli będzie liczyć łącznie 1185 postojów.
Miasto mnoży strefę
W centrum miasta zmniejszy się liczba darmowych miejsc parkingowych. Podstrefa A obejmie teren ograniczony ulicami: al. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, pl. Św. Katarzyny, Wola Zamkowa, Bulwar Filadelfijski, Ślimak Getyński (z wyłączeniem al. Jana Pawła II, Bulwaru Filadelfijski i Ślimaka Getyńskiego).
Granicami podstrefy B będą ulice: Uniwersytecka, Dąbrowskiego, Wały gen. Sikorskiego, Gregorkiewicza, pl. Św. Katarzyny, Dobrzyńska, Piastowska, pl. 18 Stycznia, Bulwar Filadelfijski, al. 500-lecia, Tujakowskiego, Słowackiego, al. Jana Pawła II i Wały gen. Sikorskiego.
Opłaty w górę
Zwiększą za to opłaty za parkowanie. W strefie A za godzinny postój zapłacimy 2,5 zł (wcześniej 2 zł), a w strefie B - 1,3 zł (obecnie płacimy złotówkę).
To nie koniec zmian. MZD zamierza zrezygnować z usług inkasentów. W strefie płatnego parkowania chce wprowadzić parkometry.
Do połowy grudnia drogowcy chcą ogłosić przetarg na tę usługę. Wygra go firma, która zaproponuje najniższą cenę za ich dzierżawę. MZD zamierza podpisać z nią umowę na pięć lat.
Parkometry z LCD
Drogowcy chcą, aby na Starówce i w jej okolicach pojawiły się 72 urządzenia. Część z nich będzie wyposażona w ekran LCD, na którym będą wyświetlane informacje o strefie, jej zasięgu, a także dotyczące np. staromiejskich zabytków czy innych atrakcji naszego miasta.
- Chcemy, aby były one zasilane bateriami słonecznymi - mówi Arendt. - Zamierzamy wprowadzić parkometry najpóźniej do 1 lipca 2009 r. Być może uda nam się zrobić to trochę wcześniej.