W poniedziałek tuż po otwarciu sesji burmistrz wniósł o zdjęcie tego punktu z porządku obrad, a następnie poprosił o przerwę w obradach do dziś do godz. 9. Rada na to przystała. Dziś radni prawdopodobnie o wodzie i ściekach mówić nie będą. Gorące dyskusje o przygotowaniu materiałów po terminie prowadzono i na komisjach, i w kuluarach po ogłoszonej przerwie w obradach rady.
- Rada i tak nie może zmienić tych taryf, bo tak jest skonstruowane jest prawo. Może wyrazić opinię, z którą nikt nie musi się liczyć i powinna zatwierdzić uchwałą nowe taryfy - powtarzali radni. Tyle, że do wejścia w życie nowych taryf tym razem radni nie przyłożą rąk. Będzie drożej, choćby dlatego, że wprowadza się nową opłatę - abonamentową. Za odczyt wodomierza.
Zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Prezes Wanda Buchalska podkreśla, że spółka ma własne ujęcie w Siarzewie w gm. Raciążek, ale jest ono niewielkie. Z tego źródła pochodzi 45-50 procent sprzedawanej przez MPWiK wody. Spółka kupuje więc brakujące ilości z ujęcia w Kuczku w gminie Aleksandrów Kujawski.
Od 1 maja br cena zakupu hurtowego wody z Kuczka ma podrożeć. O ile dokładnie - nie wiadomo, ale w MPWiK założono, że o 9 procent przy minimalnym zakupie 35 tys. m sześciennych miesięcznie.
- Należące do gminy Aleksandrów Kujawski Przedsiębiorstwo ALGAWA będzie rygorystycznie egzekwować ten poziom sprzedaży, bo od grudnia jesteśmy w okresie trzyletniego wypowiedzenia umowy - tłumaczy prezes Buchalska.
Cena zakupu wody z ujęcia w Kuczku to tylko jeden z elementów, który ma wpływ na wzrost ceny wody. Inne to ponoszone przez spółkę opłaty za pobór wód podziemnych, opłaty środowiskowe za odprowadzenie ścieków, za badania wody przez terenową i wojewódzka stacje sanitarno-epidemiologiczne, badania ścieków i osadów. Do tego dochodzą koszty energii, materiałów, paliw i podatki od nieruchomości. Ale także planowany o 5 procent wzrost wynagrodzeń w spółce (średnia płaca bez płacy zarządu wynosi tu 2 tys. 575 zł, a z zarządem 2 tys. 820 zł). Bierze się także pod uwagę wskaźnik awaryjności.
Według nowych taryf od 1 kwietnia za metr sześcienny wody zarówno gospodarstwa domowe, jak i inni odbiorcy płacić będą 3 złote 55 groszy plus 8 procent VAT, czyli w sumie 3 złote 83 grosze. Natomiast za metr sześcienny odprowadzanych ścieków zapłacimy 3 złote 96 groszy plus 8 procent VAT, czyli 4 złote 28 groszy. Taryfa ta dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i innych odbiorców.

Biznes
Ciechocinek ma także odrębną kanalizację na ścieki solankowe (po zabiegach sanatoryjnych). Za metr sześcienny takich ścieków trzeba będzie zapłacić 10 złotych 26 groszy plus 8 procent VAT, czyli 11 złotych 8 groszy.
Do tego trzeba doliczyć nową opłatę abonamentową: 5 zł 29 gr (z VAT)za j