Obecnie procedowanych jest 14 wniosków o autoryzację magazynów oraz 2 wnioski domów maklerskich o dopuszczenie do działania na Platformie. To na nich ma się opierać platforma. - Od marca będą odbywały się transakcje rzeczywiste, czyli spotowe na pszenicę, a kolejnych miesiącach będą uruchamiane inne gatunki zbóż oraz kukurydza, a także rzepak - zapowiada minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Warto wiedzieć:
- W okresie pilotażu Platformy Żywnościowej (od 1 marca do 31 sierpnia 2020 r.) uczestnicy giełdy zostaną zwolnieni z opłat od transakcji zawieranych na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych. Do końca 2020 r. będą oni zwolnieni z opłaty stałej za dopuszczenie do działania na RTRS, informuje Zarząd Towarowej Giełdy Energii S.A.
- Do końca sierpnia 2020 r. dołączenie do systemu Autoryzowanych Magazynów będzie bezpłatne.
- W całej Polsce trwa cykl spotkań informacyjnych dotyczących funkcjonowania Platformy Żywnościowej. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Ardanowski o Platformie Żywnościowej: - To kolejny element uporządkowania rynku rolnego w Polsce
O przygotowaniach do uruchomienia nowej platformy pisaliśmy już wcześniej: Platforma Żywnościowa, czyli nowa giełda dla rolników i grup. Na początek handel pszenicą
Szczegóły na stronie platformazywnosciowa.com.pl

Wideo