Na tej giełdzie obrót nie będzie dotyczył papierów wartościowych, a produktów rolnych. Giełda rozpocznie działanie za niespełna miesiąc. Na początek, w formie pilotażu przedmiotem obrotu będzie pszenica. Stworzenie Platformy Żywnościowej ma być odpowiedzią na potrzebę stworzenia miejsca, "gdzie bezpiecznie, w sposób nowoczesny można będzie prowadzić wymianę handlową dużymi jednolitymi partiami towarów rolnych o wysokiej, wystandaryzowanej jakości".
Małym gospodarstwom trudno zaoferować dużą ilość towaru, a to przekłada się na niższe ceny, tłumaczy KOWR, argumentując, dlaczego tworzona jest Platforma Żywnościowa. Ma zapewnić stabilność zbytu i ceny.
W Kujawsko-Pomorskiem 5 lutego rozpoczyna się cykl konferencji mówiących o nowych możliwościach obrotu produktami rolno-spożywczymi w ramach Platformy Żywnościowej. Organizatorem spotkań jest ośrodek doradztwa rolniczego.
- 5 lutego, Restauracja „Parkowa”, ul. Szkolna 29, 88-400 Żnin
- 6 lutego, Restauracja „Rarytas”, ul. Wyrzyska 6, 89-110 Sadki
- 7 lutego, Restauracja „Kuźnia Smaków”, Małe Pułkowo 20, 87-207 Dębowa Łąka
- 12 lutego, Restauracja „Stylowa”, ul. Wojska Polskiego 83A, 86-100 Świecie nad Wisłą
- 13 lutego, Restauracja „Arkadia”, ul. Toruńska 36, 88-200 Radziejów
Platforma Żywnościowa, czyli giełda dla rolników. Jak to będzie działać?
Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pilotażowe uruchomienie Platformy Żywnościowej nastąpi 1 marca 2020 r. Po tym terminie mogą być zawierane pierwsze transakcje na pszenicę w systemie giełdowym. Pierwsza sesja odbędzie się 4 marca 2020 r.
Czy rolnik będzie mógł założyć konto na Platformie i ogłosić, że np. ma na sprzedaż 20 ton pszenicy?
Na platformie można zawierać transakcje bezpośrednio jako Członek Giełdy lub za pośrednictwem domu maklerskiego. W pierwszym przypadku należy spełniać warunki uzyskania członkostwa wynikające z ustawy o giełdach towarowych i wskazane w regulaminach giełdowych, a w drugim – zawrzeć z domem maklerskim działającym na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych TGE S.A. umowę o prowadzenie rachunku towarów giełdowych i powiązanego z nim rachunku pieniężnego.
To Cię może też zainteresować
Mając na uwadze przepisy prawa, producent rolny nie może być Członkiem Giełdy, w związku z powyższym będzie mógł zawierać transakcje na platformie za pośrednictwem domu maklerskiego. Grupa producentów może zostać Członkiem Giełdy i może bezpośrednio zawierać transakcje po uzyskaniu członkostwa na giełdzie.
Czy będą limity - ile minimum i maksimum towaru można wystawić?
Minimalna ilość pszenicy, jaka może być oferowana na giełdzie to 25 ton (tzw. lot) w systemie notowań jednolitych oraz 250 ton w przypadku aukcji. Ilości muszą dotyczyć tej samej klasy jakości towaru.
Czy każdy rolnik może uczestniczyć w pilotażu?
Każdy rolnik może uczestniczyć w pilotażu, o ile zawrze umowę o prowadzenie rachunku towarów giełdowych oraz zaoferuje pszenicę w ww. minimalnej ilości oraz w jednym ze standardów jakościowych.
Szczegółowe informacje o projekcie Platforma Żywnościowa znajdują się na stronie internetowej - platformazywnosciowa.com.pl. Notowania, regulacje oraz zasady członkostwa są dostępne na stronie internetowej - tge.pl.
Za realizację projektu, jakim jest Platforma Żywnościowa, odpowiada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB. Partnerem, głównym wykonawcą i operatorem Platformy Żywnościowej jest konsorcjum Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych S.A. i Towarową Giełdą Energii S.A. pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
Kto będzie mógł handlować za pomocą Platformy Żywnościowej?
Sprzedaż za pośrednictwem Platformy będzie możliwa zarówno dla rolników prowadzących małe gospodarstwa, jak i dużych producentów, oferujących duże partie pszenicy. "Platforma Żywnościowa ułatwi też dostęp do surowca o ustalonej, najwyższej jakości wszystkim potencjalnie kupującym, zarówno małym przetwórcom jak i potentatom czy eksporterom. Przewidujemy, że na początku Platforma będzie uzupełnieniem tradycyjnych kanałów dystrybucji, ale z czasem dla wielu producentów, przetwórców i eksporterów będzie to główne miejsce obrotu pszenicą".
To też może Cię też zainteresować
Autoryzowane magazyny nowej giełdy rolniczej
W ramach platformy mają działać autoryzowane magazyny rozmieszczone na terenie całej Polski. System Magazynów Autoryzowanych (SMA) zakłada dobrowolne uczestnictwo, wymaga jednak uprzedniego zawarcia z Giełdą stosownej umowy na warunkach wynikających z regulaminu.
Czy są już uczestnicy w ramach autoryzowanych magazynów?
Nabór do sytemu magazynów autoryzowanych trwa. Lista magazynów znajdujących się w tym systemie będzie umieszczana na bieżąco na stronie internetowej Towarowej Giełdy Energii S.A. (https://tge.pl/) oraz stronie projektu Platforma Żywnościowa (www.platformazywnosciowa.com.pl). Na chwilę obecną nie ma jeszcze magazynów w przedmiotowym systemie. Nabór w chwili obecnej jest prowadzony przez operatora, czyli Towarową Giełdę Energii S.A.
Wysokość opłat pobieranych przez giełdę jest określona w cennikach publikowanych na stronach internetowych Giełdy i Izby, przy czym w okresie pilotażu, czyli do końca sierpnia 2020 r. giełda nie pobiera opłat. Opłaty służą pokryciu kosztów związanych z prowadzeniem kontroli autoryzacyjnych i okresowych magazynów. Magazyn Autoryzowany (MA) odpowiada za fizyczny, ilościowo-jakościowy rozrachunek w towarze transakcji giełdowych zawartych między kupującymi i sprzedającymi.
Projekt Platforma Żywnościowa jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG zgodnie z umową GOSPOSTRATEG 1/285521/2/NCBR/2018.
________________________________
Agro Pomorska odcinek 86
