Każdego roku z art. 20 Karty nauczyciela, czyli z powodu braku uczniów, pracę w Toruniu traci kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku było ich 69. Kolejnych 241 postawionych pod ścianą wyraziło zgodę na zmniejszenie liczby godzin i co za tym idzie - niższe wynagrodzenie. To prawdziwy dramat dla samotnych rodziców czy jedynych żywicieli rodzin, a przecież i tacy są wśród nauczycieli.
- W zeszłym roku dyrektor zwolnił mojego kolegę, bo był singlem i jakoś miał sobie poradzić - mówi wuefistka z jednej z toruńskich szkół ponadgimnazjalnych. - A teraz przyszła pora na mnie. Nie stracę pracy, ale będę miała o połowę obcięty wymiar godzin. Nie zarobię nawet najniższej krajowej.
Czytaj także: "Ochroniarza pilnie zatrudnię. Dam mu 3 złote na godzinę." To za mało, mówią bezrobotni
Najtrudniejsza sytuacja jest właśnie w szkołach ponadgimnazjalnych. Liczba oddziałów w liceach, technikach i zawodówkach od lat regularnie się kurczy. Na poprawę liczyć można dopiero w perspektywie 8-10 lat, kiedy do placówek ponadgimnazjalnych pójdą dzieci z tzw. małego wyżu lat 2008-2009. I mimo że prezydent Torunia, Michał Zaleski, wielokrotnie zapewniał, że nie chce likwidować szkół, zmiany w ich sieci wciąż się odbywają.
W ubiegłym roku władze Torunia zamknęły Zespół Szkół nr 22 przy ul. Fałata. Powodem był fatalny nabór, który od kilku lat miała ta placówka. To wszystko pociąga za sobą zmiany kadrowe.
- Z danych uzyskanych ze szkół wynika, że z 33 nauczycielami nastąpi rozwiązanie stosunku pracy wskutek zmian organizacyjnych spowodowanych zmniejszeniem liczby oddziałów - wyjaśnia Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia. - Spośród tych nauczycieli 19 przechodzi na emeryturę. Danymi dotyczącymi nauczycieli, którzy będą mieli obniżony wymiar zatrudnienia, dysponować będziemy po zakończeniu naboru.
W toruńskiej oświacie zatrudnionych jest ponad 3 tys. pedagogów. Niemal połowa z nich to nauczyciele z najwyższym stopniem w zawodowej karierze, czyli dyplomowani. Ich średnie wynagrodzenie w 2014 r. - jak podaje toruński urząd miasta - wyniosło 4965 zł brutto.
Czytaj e-wydanie »