MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości - oto nowe lokalizacje w całej Polsce. Sprawdź, gdzie będą kontrole

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowe odcinkowe pomiary prędkości pojawią się w 39 lokalizacjach w całej Polsce - na autostradach oraz drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Nowe urządzenia pojawią się na terenie 12 województw, w tym cztery także w Kujawsko-Pomorskiem. Sprawdź lokalizacje - zobacz listę miejsce, gdzie pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości.

Spis treści

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie? Oto nowe lokalizacje w całej Polsce

Odcinkowy pomiar prędkości pojawi się na drogach w całej Polsce w 39 nowych lokalizacjach - informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Urządzenia, które służą do śledzenia poczynań kierowców na drogach, staną na autostradach, drogach ekspresowych, wojewódzkich i powiatowych.

To Cię teraz może zainteresować

Obecnie na drogach w Polsce działa 37 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. W 2023 roku zarejestrowały one 296,9 tys. przypadków wykroczeń - najwięcej na autostradzie A4. Rekordzista dostał mandat w wysokości 2500 zł oraz 15 punktów karnych.

Odcinkowy pomiar prędkości to system służący do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na kontrolowanym odcinku drogi. Odcinkowy pomiar prędkości mierzy, z jaką prędkością przejechaliśmy dany odcinek. Jeśli wyniki pomiaru wskażą, że średnia prędkość pojazdu była wyższa od dopuszczalnej, kierowca automatycznie otrzyma karę.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości pojawią się w 39 lokalizacjach, co oznacza, że w całej Polsce będzie ich 76.

Odcinkowy pomiar prędkości - oto nowe lokalizacje

Znamy listę miejsc, gdzie pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości. Nowe urządzenia zostaną zamontowane także w Kujawsko-Pomorskiem.

Jak informuje dziennik.pl, Główny Inspektorat Transportu Drogowego odebrał prawie wszystkie urządzenia i przygotowuje się do przełączenia ich w tryb rejestracji wykroczeń. Ma się to stać jeszcze przed końcem 2023 r.

Sprawdź teraz w naszej galerii listę miejsc, gdzie zaczną działać nowe odcinkowe pomiary prędkości - tu będzie badana prędkość kierowców:

Taki mandat grozi za przekroczenie prędkości w 2023 roku

Oto aktualne stawki mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

  • do 10 km/h – 50 zł;
  • 11-15 km/h – 100 zł;
  • 16-20 km/h – 200 zł;
  • 21-25 km/h – 300 zł;
  • 26-30 km/h – 400 zł;
  • 31-40 km/h – 800 zł (1600 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
  • 41-50 km/h – 1000 zł (2000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
  • 51-60 km/h – 1500 zł (3000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
  • 61-70 km/h – 2000 zł; (4000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy);
  • ponad 70 km/h – 2500 zł (5000 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy).

Odcinkowy pomiar prędkości - tak działa

Działanie odcinkowego pomiaru prędkości polega na rejestrowaniu czasu wjazdu i wyjazdu samochodu z kontrolowanego odcinka, a następnie wyliczenie jego prędkości jazdy. Odcinkowe pomiary prędkości są zawsze oznaczone znakiem z informacją, na jakiej długości odbywa się kontrola.

Na początku i końcu kilkukilometrowego odcinka ustawione są urządzenia, które rejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Kamery do wykonywania odcinkowego pomiaru prędkości wykonają zdjęcia samochodów a także mierzą czas, w jakim auto pokonuje dany odcinek.

Jeśli okaże się, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia są automatycznie kasowane z bazy danych.

Tu w Polsce działa odcinkowy pomiar prędkości - lista

W Polsce aktualnie znajduje się 37 odcinkowych pomiarów prędkości. Najwięcej, w województwie mazowieckim. Gdzie dokładnie można teraz trafić na odcinkowy pomiar prędkości? Sprawdź na kolejnych slajdach najnowszą listę miejsc:

W 58 miejscach w Polsce działa OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości. Odcinkowy pomiar prędkości mierzy, z jaką prędkością przejechaliśmy dany odcinek. Jeśli wyniki pomiaru wskażą, że średnia prędkość pojazdu była wyższa od dopuszczalnej, kierowca automatycznie otrzyma karę. Na początku i końcu kilkukilometrowego odcinka ustawione są urządzenia, które rejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Kamery do wykonywania odcinkowego pomiaru prędkości wykonają zdjęcia samochodów a także mierzą czas, w jakim auto pokonuje dany odcinek.Jeśli okaże się, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia są automatycznie kasowane z bazy danych.Aby nie zdziwić się, że trzeba zapłacić karę, lepiej przed podróżą sprawdzić, gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości w Polsce. W jakich dokładnie miejscach można teraz trafić na odcinkowy pomiar prędkości? Sprawdź na kolejnych slajdach najnowszą listę miejsc >>>>>

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie teraz działa? Tutaj łatwo...

To Cię teraz może zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska