Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddział PTTK w Świeciu ma już 50 lat. Wielu do dziś wspomina wyjazdy wynajętym wagonem kolejowym

(bart)
Przez wiele lat stałym punktem działalności było prowadzenie wycieczek po ZCiP.
Przez wiele lat stałym punktem działalności było prowadzenie wycieczek po ZCiP. Andrzej Bartniak
W latach 70. oddział zrzeszał ponad 2 tys. członków. Wielu do dziś wspomina zwiedzanie budującej się Celulozy albo wyjazdy wynajętym wagonem kolejowym.

Odział PTTK w Świeciu powstał 20 sierpnia 1962 roku. Jego aktywność wyraźnie wzrosła z chwilą rozpoczęcia budowy Zakładów Celulozy i Papieru w Świeciu (obecnie Mondi). Wiązało się to zarówno ze wzrostem liczby mieszkańców, jak i funduszami na tego typu inicjatywy. Działacze ze szczególną pasją wspominają lata 70. i 80., gdy oferta organizacji cieszyła się największym powodzeniem. W dużej mierze dlatego, że nie było konkurencyjnej.

Przez wiele lat stałym punktem działalności było prowadzenie wycieczek po ZCiP. - Organizowano je z myślą o rodzinach pracowników i osobach z zewnątrz. - mówi Zbysław Budzyński, wiceprezes PTTK w Świeciu, związany z odziałem od 1966 roku. - Zachwyceni nimi byli zwłaszcza ci ostatni. Z jednego powodu. Pod koniec zwiedzania zakładu każdy otrzymywał kilka rolek papieru toaletowego. W kryzysowych latach 80. był to prawdziwy rarytas.

Od miasta do miasta

Współpraca z kołem w Laskowicach procentowała z kolei niezwykłymi, jak na dzisiejsze standardy, wyprawami kolejowymi. Dzięki specjalnym porozumieniom, uczestnicy wyjazdu wynajmowali wagon. - Zwykle jechaliśmy nim na drugi koniec Polski - wspomina Budzyński. - Potem, w zależności od potrzeb, podczepiany był do różnych pociągów i tak jeździliśmy od miasta do miasta, zatrzymując się w każdym na dzień lub dwa.

Jednocześnie kładziono nacisk na promowanie regionu, co nie było takie trudne, zważywszy na urokliwe położenie powiatu.

Świecie wiadomości

Lata 90. przyniosły wyraźne załamanie. Prywatne biura podróży i ośrodki wypoczynkowe odebrały PTTK większość klientów. Skończyły się dotacje z zakładów pracy. Dziś świecki odział PTTK skupia pięć kół. Najbardziej widoczne wydaje się to w Przechowie, specjalizujące się w turystyce wodnej.

Sejmik województwa odznaczył wiceprezesa oddziału Zbysława Budzyńskiego odznaką honorową "Za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego", a marszałek województwa wyróżnił oddział srebrnym medalem "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis".

Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się 25 czerwca w trakcie sesji sejmiku województwa. Podziękowania marszałka otrzymają także: Adam Bejger, Michał Budzyński, Monika Dembek, Barbara Kośmi-der i Celina Stasińska.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska