Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w Borach Tucholskich na miarę Biskupina! Można wskazać układ pól, relikty dróg sprzed 2 tys. lat

opr. es
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dwóch młodych naukowców niespodziewanie odkryło zapomniane osiedle ludzkie sprzed 2 tysięcy lat.

Niezwykłego odkrycia dokonano w Borach Tucholskich. Dotychczas te zalesione tereny jawiły się jako pozornie pozbawione śladów ludzkiej obecności w czasach poprzedzających średniowiecze.

Sensacja jest tym większa, że - jeśli wszystko się potwierdzi - odkryte osiedle jest najprawdopodobniej jedynym, całkowicie zachowanym i widocznym na powierzchni ziemi pradziejowym osiedlem ludzkim w całej Europie.

Na gratulacje zasłużyli sobie dwaj doktoranci - Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie (absolwent UMK).

- Najprawdopodobniej odkryliśmy osiedle ludzkie, które w swoim stopniu zachowania możemy porównać do doskonale znanego wszystkim Biskupina - podkreślają. - Tylko że w przypadku Biskupina mamy do czynienia ze stanowiskiem zachowanym pod wodami jeziora, w środowisku, które jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla zachowania śladów ludzkiej przeszłości. Natomiast osada z Borów Tucholskich jest zachowana na powierzchni ziemi tylko dzięki temu, że od wieków była skryta pod pokrywą leśną. Dzięki temu udało się nam zarejestrować jej subtelne formy przestrzenne, takie jak między innymi układ pól czy relikty dróg.

Tutaj również: Dawne życie na wsiach Kujaw i Pomorza [zdjęcia]

Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod analizy numerycznego modelu terenu, udało się im zarejestrować kompletny układ przestrzenny osiedla ludzkiego, są w stanie wskazać relikty pól uprawnych, przestrzeń, w której toczyło się życie.

- Niewykluczone - i to jest najciekawsze - że zdołaliśmy uchwycić również struktury, które mogą być zachowaną siecią dróg łączących odkrytą osadę z innymi osiedlami ludzkimi - dodaje Jerzy Czerniec.

Początkowo naukowcy sądzili, że w grę wchodzi średniowieczna osada.

- Nasze zdziwienie rosło wraz z każdym źródłem, które analizowaliśmy w poszukiwaniu jakiejkolwiek wzmianki o naszej zapomnianej osadzie – wspomina Mateusz Sosnowski. - W każdym z nich brakowało potwierdzenia jej istnienia.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

- Oprócz nawarstwień oraz zabytków związanych bezpośrednio z miejscem, w którym mieszkali ludzie w pierwszych wiekach naszej ery, natrafiliśmy również na pojedynczy grób ciałopalny, który został wkopany we wcześniejsze nawarstwienia związane z osadą. Uderzający jest fakt, że ów grób został najprawdopodobniej przykryty kurhanem usypanym z materiału zebranego dookoła niego, o czym świadczą ślady widoczne na numerycznym modelu terenu oraz duża liczba ceramiki i innych zabytków, pochodzących z osady, znajdujących się w nasypie kurhanu – relacjonuje Mateusz Sosnowski.

Teraz przed archeologami kolejne wyzwanie, mowa o potwierdzeniu chronologii odkrycia w Borach Tucholskich. I zebraniu środków na dalsze badania.

- Takie miejsce, jak ta osada, zasługuje na szczególną uwagę i ochronę - podkreślają Mateusz Sosnowski i Jerzy Czerniec.

Źródło informacji: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nastolatek znalazł na polu skarb sprzed tysiąca lata. Przedmioty mogły należeć do duńskiego króla:

Źródło: DE RTL TV, dostawca: x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska