Warszawa, piątek, róg Brackiej i Chmielnej, "Traffic Club". Szklana winda wozi licznych gości na III piętro. W sali o dyskretnym oświetleniu trudno o wolne miejsce. Wśród gości wiele nieznanych i znanych twarzy - dziennikarze, literaci, prawnicy, studenci. Profesor Piotr Kruszyński siada na scenie obok reżysera Krzysztofa Krauzego, na widowni Piotr Pytlakowski, Bogdan Wróblewski, Jerzy Pilch. Na Maćku Krzemińskim, młodym włocławskim literacie, sławne twarze zdają się nie robić wrażenia. Z zawodową precyzją przedstawia bohatera wieczoru, Sławka Sikorę i jego pierwszą książkę, zatytułowaną "Mój dług".
- Pojechaliśmy do Sławka do więzienia, bo nie rozumieliśmy tego, co się stało - opowiada Krzysztof Krauze. To on na podstawie losów Sławka i Artura wyreżyserował film "Dług", uważany dziś za kultowy.
8 marca 1994 roku Sławek i jego przyjaciel Artur, młodzi, rzutcy biznesmeni, zabili swojego prześladowcę i jego ochroniarza. Zostali skazani na kary po 25 lat więzienia. Artur nadal jest w Zakładzie Karnym, Sławek korzysta z przerwy w odbywaniu kary, ale wciąż ciąży na nim widmo powrotu do Włocławka, na ulicę Bartnicką, gdzie odbył znaczną część kary. Aktywnie uczestniczy w pracach Więziennego Klubu Literackiego "Bartnicka 10". W książkach "Katharsis" oraz "Ryszard i (nie) przyjaciele" opublikował swoje wiersze i opowiadania.
- Ta sprawa świadczy o słabości systemu karnego sprzed dziesięciu lat - udowadnia prof. Piotr Kruszyński, prawnik. To do niego, podobnie jak do Sławka, kierowanych jest mnóstwo pytań. Sala nie reaguje na prośby o zakończenie dyskusji, sala chce wiedzieć, dlaczego potraktowano ich tak surowo, dlaczego nie było mowy o afekcie, dlaczego nikogo nie zainteresowało, kim była ich ofiara... ? - Biorąc pod uwagę czynnik emocjonalny, dla mnie już dawno odkupił pan swój czyn - przekonuje Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa.
Autor podpisuje książkę. Jest wzruszony. - Bałem się, że nikt nie przyjdzie - mówi szczerze. Obok niego, na scenie, wolny fotel. Miał na nim usiąść Artur... Nie dostał przepustki.
Zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową: www.dlug.org.pl
Podpisy pod zdjęcia:
1. - Dla mnie odkupił pan swój czyn - mówił Paweł Moczydłowski
2. Uroczysta promocja książki była dla Sławka Sikory (pierwszy z lewej) wielkim wydarzeniem.
Odkupienie...
Tekst i zdjęcia: BARBARA SZMEJTER

Zabił. Od dziesięciu lat spłaca swój dług. Na promocję jego pierwszej książki przyszło wielu gości - znanych i nieznanych, wzruszonych jego historią...