MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpady chemiczne na działce w powiecie lipnowskim. Podejrzenie popełnienia przestępstwa [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Na prywatnej posesji w powiecie lipnowskim ujawniono nielegalnie składowane odpady chemiczne.
Na prywatnej posesji w powiecie lipnowskim ujawniono nielegalnie składowane odpady chemiczne. WIOŚ w Bydgoszczy
W poniedziałek 17 października 2022 roku na prywatnej działce w powiecie lipnowskim odkryto nielegalne składowisko odpadów chemicznych. Najprawdopodobniej są niebezpieczne, ale nie zagrażają okolicznym mieszkańcom. Czynności w tej sprawie wciąż są prowadzone, złożono już do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

emisja bez ograniczeń wiekowych

Chemiczne odpady na prywatnej posesji w powiecie lipnowskim

W poniedziałek 17 października 2022 roku inspektorzy grupy interwencyjno-wyjazdowej delegatury WIOŚ we Włocławku, ujawnili nielegalne miejsce magazynowania odpadów w powiecie lipowskim.

„W trakcie oględzin stwierdzono, magazynowanie na prywatnej posesji odpadów chemicznych, najprawdopodobniej niebezpiecznych” – czytamy na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Czynności na terenie, na którym ujawniono nielegalne składowisko, inspektorzy z delegatury WIOŚ we Włocławku prowadzili wspólnie z funkcjonariuszami KPP w Lipnie oraz KP PSP w Lipnie. Złożono już zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 183§1 kodeksu karnego. Artykuł ten zagrożony jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

„Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5” – tak brzmi wspomniany artykuł kodeksu karnego.

Czynności w sprawie nielegalnego składowiska w powiecie lipnowskim wciąż są prowadzone

Delegatura WIOŚ we Włocławku, z którą kontaktowaliśmy się w sprawie nielegalnych odpadów, nie zdradza na razie zbyt wielu szczegółów, w tym również dokładnej lokalizacji składowiska, ponieważ cały czas trwają czynności w tej sprawie.

- Bliższych informacji jeszcze nie podajemy ze względu na dobro postępowania prowadzonego przez policję i WIOŚ – zaznacza Małgorzata Saługa, kierowniczka delegatury (WIOŚ) we Włocławku.

Małgorzata Saługa podkreśla, że odpady nie stanowią zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Dodaje też, że ilość zgromadzonych na posesji w powiecie lipnowskim odpadów, które przykryte były folią, nie została jeszcze do końca oszacowana.

- Na razie były wstępne oględziny, będą jeszcze szczegółowe. Pojemniki magazynowane w dwóch stosach są różnej wielkości, ale nie wszystkie są wypełnione w całości – zaznacza Małgorzata Saługa i dodaje, że dokładna liczba pojemników z odpadami nie jest jeszcze znana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska