Coraz więcej osób pracuje zdalnie. Czy w razie wypadku w domu podczas podczas pracy zdalnej przysługuje im odszkodowanie?
Dorota Wielkanowska, starszy specjalista z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Bydgoszczy, przekonuje, że najlepiej tę kwestię wyjaśnić na przykładach. Jeśli podłączamy swój laptop służbowy do gniazdka i porazi nas prąd albo gdy potkniemy się i złamiemy nogę podczas wstawania od biurka, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mieli do czynienia z wypadkiem przy pracy.
- Kluczowe w każdym przypadku będzie ustalenie, czy wypadek miał ścisły związek z wykonywaniem pracy, a każde zdarzenie powinno być indywidualnie wyjaśnione - zaznacza Dorota Wielkanowska.
Jeśli natomiast zdarzenie będzie miało miejsce podczas oglądania serialu lub przeglądania serwisu społecznościowego (jeśli nie jest to częścią obowiązków pracownika), to związek z pracą nie zachodzi. Tutaj dodatkowo istotnym elementem będzie również określenie, kiedy pracownik realizował przerwę w pracy.
- Ponadto należy przyjąć, że wszelkie przerwy wynikające z potrzeb fizjologicznych są związane z pracą. Jednak już sprzątanie domu, robienie prania, czy przyjmowanie kuriera z prywatną paczką związku z nią nie ma - dodaje ekspert ZUS.
Przypomnijmy, że wysokość jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy jest uzależniona od tego, w jakiej wysokości zostanie ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Do końca marca 2024 roku za każdy procent przysługuje 1269 zł. Np. gdy lekarz orzecznik ustali 5-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to odszkodowanie wyniesie 6345 zł.
Masz pytanie o wypadki przy pracy? Zadzwoń 16 listopada do ekspertów ZUS i Inspekcji Pracy
Komu należy się odszkodowanie za wypadek przy pracy? Od czego zależy jego wysokość? Czy odszkodowanie należy się, jeśli do wypadku dojdzie podczas pracy zdalnej?
M.in. na te pytania będzie odpowiadać Dorota Wielkanowska, starszy specjalista z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Bydgoszczy. Z kolei Czytelników, którzy chcą uzyskać informacje dotyczące wypadków przy pracy, postępowania powypadkowego oraz oceny ryzyka zawodowego zapraszamy do kontaktu z p.o. nadinspektora pracy Dariuszem Lewandowskim z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Dyżur odbędzie się w czwartek (16 listopada), w godz. 12-14, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 170 755.