Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko w weekend? Podpowiadamy, co warto upiec

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Bez względu na to, gdzie spędzamy letni czas – w kajaku na jednej z mazurskich rzek, na plaży czy też na górskim szlaku – na żywym ogniu za każdym razem bez trudu przygotujemy prawdziwą ucztę.

Co istotne, to rozwiązanie ekologiczne i sprzyjające integracji – wszak blask ogniska w naturalny sposób jednoczy i zachęca do wspólnego biesiadowania.

Co będzie nam potrzebne do tego, by upiec potrawy na ogniu?

Wbrew pozorom naprawdę niewiele. Poza solidnymi, naostrzonymi patykami, na których piec będziemy mięso, przydatna będzie również mocna folia do pieczenia. Oczywiście do tego zestawu podstawowego możemy dodać tacki i plastikowe sztućce, choć nie jest to konieczne – kiełbasę można jeść wprost z patyka lub ująć ją przez kromkę chleba. Jeśli jednak nie możemy obejść się bez plastikowych naczyń, pamiętajmy również o workach, w których schowamy śmieci, by następnie koniecznie wywieźć je z lasu lub polany przeznaczonej do organizacji ognisk.

Przeczytaj także: Morderstwo w Świeciu. Dziadek zapowiada walkę o wnuczkę

Najlepsze menu z ogniska

Do absolutnie kultowych, prażonych w żarze, ziemniaków i pieczonej kiełbaski warto dodać nieco nowości, aby uniknąć nudy. Ciekawą alternatywą będą bataty oraz aromatyczne wędliny z dodatkiem oryginalnych ziół i przypraw, jak np. Kiełbasa z Czosnkiem Niedźwiedzim firmy Gzella.

– Ognisko to prawdziwy test jakości – mówi Karolina Kawczyńska, Dyrektor Marketingu firmy Gzella. – Jedynie wędliny wysokomięsne o gęstej konsystencji z widocznymi kawałkami mięsa mają szansę ładnie upiec się nad ogniskiem. Wytopienie tłuszczu i odparowanie niewielkiej ilości wody nie powoduje w ich przypadku pęknięcia skórki - dodaje.

Na ognisku możemy upiec także lekko tłuste mięso pod warunkiem, że wcześniej zamarynujemy je przynajmniej przez dwie godziny. Podłużne kawałki karkówki wystarczy nadziać na ostry patyk i piec nad ogniem.

Warzywa i owoce też się nadają

W żarze możemy przygotować z kolei młode marchewki i pietruszki obsypane solą morską, jak również wybrane owoce. Do torebki przygotowanej z mocnej folii wystarczy wsypać cukier i cynamon, aby upieczone jabłka bądź gruszki zmieniły się w wyśmienity deser w słodkim sosie.

Ognisko to także idealna okazja, aby przyrządzić zagłębiowski przysmak, czyli prażonki, rodzaj zapiekanki. Niezbędny jest żeliwny garnek na nóżkach, który wstawiamy w ognisko. W naczyniu należy ułożyć warstwowo: liście kapusty, ziemniaki, kiełbasę, buraczki, boczek oraz opcjonalnie marchewkę. Składniki powinny być pokrojone w średniej wielkości kawałki, aby zbyt szybko się nie rozgotowały i nie straciły kształtu. Całość należy obficie doprawić solą i pieprzem. Warzywa powinny piec się około 45 minut. Czas można oczywiście wydłużyć, jeśli lubimy lekko przyrumienione potrawy. Najważniejszym elementem prażonek są wędliny – warto wybierać więc wysokomięsne produkty.

Miłośnicy zróżnicowanych smaków mogą nie tylko piec w klasyczny sposób swoje potrawy grillowe, ale także przyrządzać je w formie gulaszu, deserów. Wszystko zależy od ich fantazji!

Jak zostać mistrzem grillowania, czyli prosty przepis na doskonałą, tajską marynatę do żeberek/Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska