Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Okrągły stół" w Grudziądzu. Temat: ratunek dla szpitala

PA
Wreszcie do skutku doszło - zapowiadane od wielu miesięcy przez prezydenta Grudziądza, spotkanie ponad podziałami partyjnymi dotyczące ratowania  szpitala. Zjechali politycy z regionu z różnych opcji politycznych, przedstawiciele władz wojewódzkich i NFZ-u.
Wreszcie do skutku doszło - zapowiadane od wielu miesięcy przez prezydenta Grudziądza, spotkanie ponad podziałami partyjnymi dotyczące ratowania szpitala. Zjechali politycy z regionu z różnych opcji politycznych, przedstawiciele władz wojewódzkich i NFZ-u. Piotr Bilski
Wreszcie do skutku doszło - zapowiadane od wielu miesięcy przez prezydenta Grudziądza, spotkanie ponad podziałami partyjnymi dotyczące ratowania szpitala. Zjechali politycy z regionu z różnych opcji politycznych, przedstawiciele władz wojewódzkich i NFZ-u. Główny wniosek, który padł na konferencji nie zaskakuje: - "Bez pomocy rządowej Grudziądz sobie nie poradzi".

To miały być symbolicznie nazwane obrady „okrągłego stołu” , a była debata przy prostokątnych biurkach.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich: - Trzeba zbilansować działalność, by długu nie przybywało. Miasto i szpital sami nie dadzą rady wyjść z tej sytuacji. Zdecydowanie rolę powinien odegrać tutaj samorząd województwa, który powinien być organem prowadzącym, gdyż szpital ma zasięg subregionalny.

Ryszard Bober, senator PSL-u: - Podjąłem starania dotyczące gwarancji kredytowych dla miasta Grudziądza, bo tylko przez takie działanie możemy spowodować, że skutki obsługi finansowej dług szpitala będą zminimalizowane. Szpital jest ważny w kontekście województwa. Grudziądz musi znaleźć rozwiązanie. Na tę chwilę nie ma woli, by Grudziądz otrzymał gwarancje, mówię tutaj o kredycie. Rozmawialiśmy też o tym, że dla takiego szpitala organem tworzącym powinien być marszałek województwa. Patrząc na zakres działalności powinien być jednostką samorządu województwa. Wierzę w to, że radni sejmiku podejmą stosowne decyzje umożliwiające zmianę statusu prawnego tego szpitala.

Tomasz Szymański, poseł KO kolejny raz podkreślił, że złożył interpelację do premiera o zwiększenie budżetu na pożyczki dla miast w programach naprawczych, tak by Grudziądz mógł uzyskać wnioskowaną kwotę 320 mln. zł. Obecnie na wszystkie miasta chcące skorzystać z rządowego wsparcia zapisano kwotę 250 mln zł.

Interpelację także w sprawie pomocy dla szpitala w Grudziądzu złożył poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza dodał, że czeka na wytyczenie kierunków rozwiązań problemów służby zdrowia, by zobaczyć czy ich zastosowanie będzie możliwe w kontekście szpitala w Grudziądzu.

PISALIŚMY: Maciej Glamowski: Liczę, że po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego sytuacja Grudziądza się zmieni

Pytanie tylko: czy Grudziądz ma czas na oczekiwanie na rozwiązania rządowe związane ze służbą zdrowia? Do końca marca - by szpital nadal mógł istnieć - należy go przekształcić w spółkę. Na to zgodziła się większość radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelski Grudziądz. Przeciw przekształceniu w spółkę kapitałową był PiS.

Andrzej Wiśniewski, dyrektor NFZ- u z Bydgoszczy: - Projekty rozwiązań sytuacji, które zostały przedstawione dają szansę powodzenia zachowania przede wszystkim ciągłości świadczenia usług medycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska