To miały być symbolicznie nazwane obrady „okrągłego stołu” , a była debata przy prostokątnych biurkach.
Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich: - Trzeba zbilansować działalność, by długu nie przybywało. Miasto i szpital sami nie dadzą rady wyjść z tej sytuacji. Zdecydowanie rolę powinien odegrać tutaj samorząd województwa, który powinien być organem prowadzącym, gdyż szpital ma zasięg subregionalny.
Ryszard Bober, senator PSL-u: - Podjąłem starania dotyczące gwarancji kredytowych dla miasta Grudziądza, bo tylko przez takie działanie możemy spowodować, że skutki obsługi finansowej dług szpitala będą zminimalizowane. Szpital jest ważny w kontekście województwa. Grudziądz musi znaleźć rozwiązanie. Na tę chwilę nie ma woli, by Grudziądz otrzymał gwarancje, mówię tutaj o kredycie. Rozmawialiśmy też o tym, że dla takiego szpitala organem tworzącym powinien być marszałek województwa. Patrząc na zakres działalności powinien być jednostką samorządu województwa. Wierzę w to, że radni sejmiku podejmą stosowne decyzje umożliwiające zmianę statusu prawnego tego szpitala.
Tomasz Szymański, poseł KO kolejny raz podkreślił, że złożył interpelację do premiera o zwiększenie budżetu na pożyczki dla miast w programach naprawczych, tak by Grudziądz mógł uzyskać wnioskowaną kwotę 320 mln. zł. Obecnie na wszystkie miasta chcące skorzystać z rządowego wsparcia zapisano kwotę 250 mln zł.
Interpelację także w sprawie pomocy dla szpitala w Grudziądzu złożył poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy.
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza dodał, że czeka na wytyczenie kierunków rozwiązań problemów służby zdrowia, by zobaczyć czy ich zastosowanie będzie możliwe w kontekście szpitala w Grudziądzu.
PISALIŚMY: Maciej Glamowski: Liczę, że po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego sytuacja Grudziądza się zmieni
Pytanie tylko: czy Grudziądz ma czas na oczekiwanie na rozwiązania rządowe związane ze służbą zdrowia? Do końca marca - by szpital nadal mógł istnieć - należy go przekształcić w spółkę. Na to zgodziła się większość radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelski Grudziądz. Przeciw przekształceniu w spółkę kapitałową był PiS.
Andrzej Wiśniewski, dyrektor NFZ- u z Bydgoszczy: - Projekty rozwiązań sytuacji, które zostały przedstawione dają szansę powodzenia zachowania przede wszystkim ciągłości świadczenia usług medycznych.
