Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej z pestek dyni smaczne lekarstwo na prostatę, wrażliwe jelita i piękną skórę

Maja Erdmann
Nadesłane
Stosowanie oleju z pestek dyni staje się coraz popularniejszy. Nic dziwnego w końcu jest zdrowy jak mało który i ma mnóstwo różnych zastosowań.

Trudno nie odróżnić tego oleju od innych. Ma charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i piękny orzechowy zapach. Najlepiej kupować ten tłoczony na zimno z surowych lub prażonych pestek, bo tylko taki jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i związków blokujących DHT, takich jak beta-sitosterol i delta-7-sterine.

Szczególnie dla panów

Ja nam powiedzieli specjaliści z firmy Skolej z Kościelca, olej ten jest szczególnie polecany mężczyznom. Przeciwdziała bowiem przerostowi prostaty u mężczyzn. Dzieje się tak za sprawą wysokiego stężenia w nim naturalnego fitosterolu beta-sitosterol, który pomaga blokować szkodliwe skutki działania hormonu DHT, wynikające z jego nadmiernej produkcji przez organizm. Olej z pestek dyni pozwala więc powstrzymywać negatywny wpływ nadmiaru DHT na pracę prostaty oraz zmniejszyć skłonność do łysienia, również będącą wynikiem nadprodukcji DHT. Olej ten zawiera także łagodne steroidy – delta-7-sterine – które konkurują z hormonami DHT i zapobiegają rozmnażaniu się komórek gruczołu krokowego.

Przeciw chorobom serca, stawów i jelit

Do oleju z pestek dyni powinny się też przekonać osoby z wysokim cholesterolem. Olej ten jest bogaty w fitosterole, które pomagają redukować zły cholesterol LDL obniżając jego wchłanianie w potrawach. A jak niższy cholesterol, to i ryzyko chorób układu krążenia. Inny potwierdzonym działanie oleju z pestek dyni jest łagodzenie bólu stawów w chorobach artretycznych, ponieważ zmniejsza on stany zapalne. Niektórzy chwalą sobie również stosowanie tego oleju przy zespole jelita drażliwego. Jak działa? Po prostu wysokie stężenie kwasów tłuszczowych zmniejsza zapalenie przewodu pokarmowego.

Jak jeść i przechowywać?

Przede wszystkim nie wolno na nim smażyć, bo straci swoje właściwości. Za to wspaniale nadaje się do jedzenie na zimno jako dressing do sałatek, dodatek do zimnych sosów. Można nim smarować chleb lub dodać kilka kropli do serów czy twarogów. Co ciekawe jest też... kosmetykiem. Na przykład wspaniale nawilża suchą skórę, regeneruje jej podrażnienia, a maseczka z jego dodatkiem odżywi przesuszone włosy.

Jak zastrzega producent oleju, trzeba bardzo uważnie przechowywać. Po otwarciu musi być przechowywany w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce. Do użytku nadaje się przez 6 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska