Najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem był w ocenie prezesa żnińskiego koła Leona Żuchlińskiego lipcowy wyjazd do Warszawy i uczestnictwo w III Kongresie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Nasze województwo reprezentowała 7 działaczy. Tym, większa więc satysfakcja, że znalazłem się również w tej grupie. Podczas dwudniowych obrad zgłosiliśmy wiele postulatów, które ostatecznie przybrały formę uchwał. Chodzi nam głównie o ułatwienie życia kombatantom - osobom, które w większości ukończyły już 75 lat. Czy nie mamy prawa do godnego życia i spokojnej starości?
Kombatanci zażądali więc w swych uchwałach przestrzegania przez organy administracji i instytucji państwowych norm konstytucyjnych, zwłaszcza zaś respektowania prawa do opieki zdrowotnej oraz socjalnej jak i zapewnienia stałych usług społecznych. - Domagamy się również od władz, by kombatanci, którzy ukończyli 75 lat zostali zwolnieni z opłat za leki lub też uzyskali możliwość odliczenia kwoty wydanej w tym celu - dodaje L. Żuchliński. - Warto by też było pomyśleć o przywróceniu instytucji zapomogi państwowej - finansowego wsparcia udzielanego jako doraźna pomoc dla kombatantów i ich podopiecznych będących w trudnej sytuacji materialnej.
Kombatanci żądają również łatwego dostępu do wszystkich lekarzy specjalistów oraz przywrócenia bezpłatnego leczenia sanatoryjnego. - Wszystkie te uprawnienia zabrał nam rząd pod przewodnictwem Leszka Millera. Strasznie skomplikowało to nasze życie. Co bowiem robić w sytuacji, gdy na leki trzeba wydać połowę emerytury? Skąd wziąć na leczenie w sanatorium? - zastanawia się szef żnińskiego koła.
Rok weteranów
Spotkanie opłatkowe corocznie otwiera cykl kombatanckich spotkań. W czwartek w restauracji "Dworcowej" spotkali członkowie kół ze Żnina oraz Rogowa. Obecnie w dwóch tych organizacjach działa 410 członków - w tym 60 z Rogowa. Średni wiek pałuckich kombatantów to 80 lat. Jest też 16 członków, którzy mają 90 lat i więcej. Najliczniejszą grupą są weterani walk z UPA, byli żołnierze Wojska Polskiego oraz uczestnicy wojny obronnej z 1939 roku.
Podczas czwartkowego "Opłatka" przedstawiono sprawozdanie z ubiegłorocznych wydarzeń w życiu koła. - Z roku na rok jest nas coraz mniej, staramy się jednak aktywnie uczestniczyć w życiu regionu - zapewnia L. Żuchliński. - Włączamy się do obchodu rocznic - na przykład wybuchu II wojny światowej. Dla pań z naszego koła organizujemy spotkanie z okazji 8 marca. Działamy też w naszej siedzibie przy ulicy Śniadeckich 15 w Żninie. Można nas tam spotkać we wtorki i czwartki w godzinach 10-12.
Kombatant kontra... emeryt
Żnińskie koło ZKRPiBWP dzieli swój lokal z dwiema innymi organizacjami - żnińskim kołem diabetyków oraz Forum Emerytów i Rencistów. - Z tą ostatnią organizacją współpraca układa nam się bardzo kiepsko. Jej członkowie odmawiają partycypowania w kosztach utrzymania biura. Ta właśnie sprawa wywołała w naszym gronie duże oburzenie - poświęciliśmy jej lwią część naszego spotkania.
Innym kłopotem kombatantów jest zmniejszająca się liczba członków zarządu. Powinien on liczyć 8 osób, tymczasem dziś zasiadają w nim 4 osoby. - Zmarł między innymi sekretarz koła Stanisław Zientek, nasz skarbnik Józef Bazan ze względu na podeszły wiek zrzekł się swej funkcji... Tymczasem, mimo wielokrotnych apeli, nasi koledzy i koleżanki do społecznej pracy w zarządzie koła się nie palą. Jedyną osobą, która wyraziła na to zgodę jest Barbara Czabańska.
Ubiegłoroczną działalność członkowie koła uznali za prawidłową i skuteczną. Ze składek członkowskich zebrano 11.962 złote. Z tej kwoty 55 procent przekazano do wojewódzkiej centrali związku w Bydgoszczy, pozostałe pieniądze zaś przeznaczono na działalność lokalną - organizację imprez czy wynajem lokalu. - Obiecaliśmy też na koniec spotkania, że nie ustaniemy w działaniu na rzecz przywrócenia naszych praw do bezpłatnych leków czy nieodpłatnego leczenia sanatoryjnego - kończy Leon Żuchliński.
Opłatek kombatantów
Michał Woźniak

Szef żnińskiego koła - Leon Żuchliński był uczestnikiem III Kongresu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Członkowie żnińskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych spotkali się na tradycyjnym opłatku. Przy okazji podsumowano ubiegłoroczną działalność organizacji.