Ostre strzelanie w Toruniu. Polski Cukier Toruń gromi AZS Koszalin [ZDJĘCIA]

Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin
Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin SłAwomir Kowalski / Polska Press
Świetna ofensywa, taka sobie obrona, a w sumie 24 punkty różnicy i strzelecki rekord sezonu - PolskiCukier łatwo ograł AZS Koszalin.

Polski Cukier - AZS Koszalin 111:87 (33:19, 31:22, 23:29, 24:17)
POLSKI CUKIER: Cosey 22 (3), 5 zb., 9 as., Cel 17, Mbodj 15, Wiśniewski 13 (2), 7 as., 4 prz., Gruszecki 10 (2) oraz Sulima 16, Diduszko 6, Śnieg 8, Krefft 2, Grochowski 2, Lambarski 0.
AZS: Marelja 22 (1), Malesević 16 (1), Młynarski 15 (1), Dłoniak 8 (2), Kumpys 5 oraz Baldwin 10, Jeszke 9 (1), Kiwilsza 2.

Polski Cukier był faworytem, ale mocno przebudowywana od grudnia drużyna AZS wcale nie musiała być łatwym przeciwnikiem. W Toruniu w jej barwach debiutował skrzydłowy Nicola Malesević, kolejny z graczy ściągniętych przez nowego trenera Dragana Nikolicia.

Polski Cukier rozpoczął spokojnie, konsekwentnie w w defensywie i cierpliwie w ataku. Było 9:4. Od początku meczu imponował walecznością Łukasz Wiśniewski. Kapitan Polskiego Cukru końcówkę rok miał bardzo nieudaną, tak źle nie grał od powrotu do Torunia. Teraz jednak wraca wyraźnie do wysokiej formy. Wczoraj był wszędzie na parkiecie.

AZS szybko jednak odrobił straty. Aleksander Marelja sprytnie znajdował sobie miejsce pod koszem. Właśnie ta strefa okazała się słabością Twardych Pierników w defensywie. Zwłaszcza ze zamianami krycia były ogromne problemy i raz po raz koszalinianie zostawali sami pod koszem.

Glenn Cosey rozpoczął mecz od trzech asyst, ale w końcu sam wziął się za zdobywanie punktów (24:16 w 9. minucie). Trener Nikolić poprosił o czas, podczas którego w dosadnych słowach ocenił defensywę swoich podopiecznych. Polski Cukier w 1. kwarcie miał 72 proc. z gry, w rzutach za 2 pomylił się jedynie przez trzech z 14 prób.

Wejście smoka na parkiet zaliczył Krzysztof Sulima, który trafił nawet z dystansu (drugi raz w sezonie). Torunianie nieźle bronili, a w ataku pędzili jak strusie. Kibice oglądali wiele szybkich i efektownych akcji, w których kompletnie gubiła się obrona AZS. W 15. minucie było już 48:28 i strzelecki rekord sezonu wydawał się zagrożony.

Statystyki do przerwy były znakomite: 64 punkty, 66 proc. z gry (5/8 za 3), 13 asyst. Sam Cosey miał na koncie 17 pkt (7/9 z gry) i 6 asyst. Takich liczb nie powstydziłby się żaden rozgrywający w EBL na koniec meczu.

Polski Cukier - AZS Koszalin - 1. część konferencji prasowej.

Wysoka przewaga do przerwy w koszykówce bywa niebezpieczna, bo łatwo stracić koncentrację. Trener Dejan Mihevc już w 23. minucie prosił o czas, bo po kilku nieudanych akcjach przewaga spadła poniżej 20 punktów, a w dodatku trzeci faul złapał Cheikh Mbodj. Pomogło tylko na chwilę. W połowie 3. kwarty było 70:54.

W zespole gości do skutecznego Marelji (17 pkt do przerwy) dołączyli Malesević, a także Jakub Dłoniak i Kacper Młynarski. Torunianie stracili lekkość gry ofensywnej z 1. połowy, ale bronili jednak dość spokojnie 20-punktowej przewagi. Głównie dzięki bardzo wysokiej skuteczności za 3.
W ostatniej kwarcie przewaga stopniała do 17 punktów (87:70), ale znowu pokazał się Wiśniewski. Najpierw trafił za 3, potem przechwycił piłkę i popisał się piękną asystą do Sulimy. Przewaga urosła do ponad 20 punktów.

Gościom zaczęło brakować atutów, z czterema faulami musiał usiąść na ławce Marelja. Bardzo słabo wypadł Qyntel Woods. Znacznie poniżej swoich średnich całego sezonu zagrał Modestas Kumpys. Być może zestresowała go obecność na trybunach małżonki, koszykarki Energi Toruń Moniki Grigalauskyte.