Roman Cieślewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Żninie złożył plan restrukturyzacji szpitala, zwany też Programem Naprawczym, w ostatnim, ustalonym przez Radę Powiatu dniu. Dziś z dokumentem zapozna się Komisja Zdrowia Rady Powiatu, w najbliższym czasie zwołane zostanie też posiedzenie Rady Społecznej Szpitala w Żninie. - Opinia tego gremium jest najważniejsza - tłumaczy starosta Zbigniew Jaszczuk. - To ono decyduje, czy przedstawiony program będzie realizowany.
Dokumenty zostaną też przedstawione Radzie Powiatu. - Z tego co wiem, nie będzie zwoływana w tym celu nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Obrady potoczą się normalnym trybem. O wszystkich założeniach programu trudno dziś jeszcze mówić, niemniej uważam to za dokument stale otwarty, który zostanie poddany szerokiej konsultacji. Jeśli ktoś zaproponuje kolejne, sensowne rozwiązania - nie widzę powodów, by ich nie wprowadzać.
_Z pierwszych informacji, jakie dotarły do nas na temat szpitalnego opracowania wynika, iż zgodnie z wcześniejszymi obietnicami dyrekcja będzie starała się dostosować szpital do funkcjonowania przy obniżonych kosztach. Nie obejdzie się bez redukcji personelu. Jednym z ważniejszych punktów programu ma być faktyczne uruchomienie oddziału ratunkowego. - Jest on finansowany bezpośrednio z budżetu Ministerstwa Zdrowia, z pominięciem dotychczasowych procedur. Ministerialny Program Oddziałów Ratunkowych wciąż jednak nie funkcjonuje. Utworzenie sieci "ostrych szpitali", do których ma być zaliczona żnińska lecznica, jest uzależnione od pieniędzy, które dziś w budżecie państwa trzeba na ten cel wygospodarować - dodaje starosta.
Rząd problem widzi...
Kłopoty finansowe służby zdrowia były też jednym z tematów podjętych przez wicepremiera Jerzego Hausnera podczas dwudniowego Kongresu SLD w Warszawie. - Również uczestniczyłem w tym spotkaniu. Powiało nieco optymizmem, kiedy Jerzy Hausner przyznał, że problemy służby zdrowia należą do najistotniejszych zadań, koniecznych do rozwiązania przez obecny rząd Leszka Millera. Dodał jednocześnie, że nie podziela zdania, iż poszczególnym placówkom służby zdrowia należy pomagać indywidualnie. Konieczne są rozwiązania systemowe, polegające na zawieszeniu spłaty długów z jednoczesną restrukturyzacją zatrudnienia. Docelowo ma to doprowadzić do obniżenia kosztów funkcjonowania szpitali._
Ostry ratunek
Michał Woźniak

Żnińska lecznica jest nadal na liście 12 szpitali w województwie kujawsko-pomorskim, w których planuje się uruchomienie oddziałów ratunkowych. - Naszym atutem jest położenie przy wypadkowej trasie krajowej nr 5, oddalenie od innych ośrodków miejskich oraz duża liczba jezior i miejsc wypoczynku - opowiada starosta Zbigniew Jaszczuk.
W poniedziałek w starostwie złożony został Program Naprawczy Szpitala Powiatowego w Żninie. Dziś omówi go Komisja Zdrowia Rady Powiatu, zanim jednak rozpocznie się realizacja jego założeń - zaopiniować go musi Rada Społeczna Szpitala. Z pierwszych szczegółów wynika, że dyrekcja widzi szansę uratowania placówki w uruchomieniu oddziału ratunkowego i stworzeniu tzw. szpitala ostrego.