https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto aktualne przepisy wymiany pieniędzy. Takie pieniądze stracą ważność w 2025 roku

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Pieniądze, którymi posługujemy na co dzień wydane są bezterminowo i nie tracą ważności jeśli ich stan jest dobry. Zgodnie z przepisami polskiego prawa banknot uszkodzony nie może być dalej środkiem płatniczym i należy go wymienić. Przeczytajcie o tym kiedy dostaniemy za niego pełną wartość, a kiedy pieniądze zgodnie z przepisami tracą wartość.

Spis treści

Pieniądze, którymi się aktualnie posługujemy są bezterminowe. W obiegu mamy dwa rodzaje banknotów, te wydane w 1995 roku i ich odświeżona wersja z 2014 roku - to banknoty w odświeżonej szacie graficznej i dodatkowych zabezpieczeniach. Tymi pieniędzmi możemy płacić, chyba że uległy uszkodzeniu. Wówczas takie banknoty tracą ważność i możemy je wymienić. W niektórych przypadkach jednak pieniądze tracą także swoją wartość.

Jakie pieniądze stracą ważność i wartość w 2025 roku?

Ważność tracą pieniądze podarte, postrzępione, odbarwiona, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane, zaplamione, a także popisane. Podlegają one wymianie. Zobaczcie, w galerii poniżej, kiedy pieniądze stracą też wartość:

Czy mogę zapłacić w sklepie uszkodzonym banknotem?

Uszkodzony banknot przestaje być środkiem płatniczym, a więc sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Także my mamy prawo do odmowy przyjęcia takich banknotów, jeśli mamy co do nich jakiekolwiek wątpliwości. Obowiązek wymiany pieniędzy spoczywa na jej posiadaczu, a właściwie na osobie, która banknot czy monetę uszkodziła.

Wymiana pieniędzy w 2025 roku

Zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet regulowane jest przez zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku.

Banki na mocy zarządzenia Prezesa NBP zobowiązane są aby wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45% jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Małe uszkodzenia, jak przetarcie, popisanie pozwalają na wymianę banknotów w kasie dowolnego banku. Przy dużych uszkodzeniach sytuacje jest już bardziej skomplikowana, bo w niektórych przypadkach pieniądze tracą też wartość. Wówczas musimy wymienić pieniądze w Narodowym Banku Polskim, można to zrobić osobiście w jednym z 16 oddziałów NBP lub wysłać pocztą na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem: „DES – wymiana”. Pocztą możemy wysłać kwoty do 2 tys. złotych łącznie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska