Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto propozycje turystyczne na najbliższe dni w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Turyści na skwerze w toruńskim Podgórzu, gdzie wznosiły się zabudowania browaru. W środę historię tego miejsca poznają uczestnicy wycieczki pieszej z cyklu „60 + z PTTK”
Turyści na skwerze w toruńskim Podgórzu, gdzie wznosiły się zabudowania browaru. W środę historię tego miejsca poznają uczestnicy wycieczki pieszej z cyklu „60 + z PTTK” Fot. Marek Weckwerth
Zapowiedź turystycznych zdarzeń zaczynamy od środy 28 lutego, bowiem właśnie wtedy proponowane są: wycieczka dla seniorów po toruńskim Pogórzu oraz prelekcja w Bydgoszczy na temat… Gdyni.

W środę 28 lutego Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w wycieczce pieszej z cyklu "60 + z PTTK".

Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przy Domu Muz na toruńskim Podgórzu. Tematyka wycieczki będzie związana z piwami toruńskimi. Długość przejścia wyniesie około 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

Jak przypomina Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - słynny browar na Podgórzu został założony w 1861 roku przez Georga Thomasa. W 1889 roku przeszedł w ręce syna - Karla Ernesta Thomasa, który na początku XX wieku przy ówczesnym rynku podgórskim, pomiędzy klasztorem reformatów i ratuszem, wzniósł potężny gmach nowoczesnego browaru.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1920 roku browar przejął Jan Abramowicz. W 1922 roku właścicielem browaru, pod nową nazwą "Browar Pomorski" został Józef Chronowski, reemigrant ze Stanów Zjednoczonych. Symbolem browaru był pomorski gryf, który opierał się łapą o beczkę. Chronowski przeprowadził kapitalny remont obiektu oraz skutecznie unowocześnił. W 1929 roku browar polecał piwo słodowe "Śmietanka Pomorska" oraz "Karamel Pomorski", "Koźlak" (Bock) oraz piwo "Podgórskie".

Po wybuchu II wojny światowej Chronowscy powrócili do Stanów Zjednoczonych. Po przejęciu obiektów przez Niemców te funkcjonowały pod nazwą "Westpreussisches Brauhas Thorn-Sűd". Do pracy zmuszano jeńców wojennych ze Stalagu XXA. Pod koniec wojny na przełomie lat 1944/1945 w piwnicach browaru urządzono lazaret polowy dla rannych żołnierzy niemieckich. 24 stycznia 1945 roku potężny wybuch wagonu z amunicją, zburzył główny gmach browaru i zniszczył lub uszkodził wiele okolicznych budynków. Na skutek eksplozji śmierć poniosło 25 mieszkańców Podgórza, a także pewna nieokreślona liczba żołnierzy przebywających w polowym szpitalu.

Teren po dawnym „Browarze Pomorskim” pozostał niezabudowany, a część przekształcono w niewielki park. We wrześniu 2011 roku na tym miejscu odsłonięto kamień z tablicą poświęconą mieszkańcom Podgórza, którzy zginęli w wyniku wybuchu.

„Gdynia – miasto z morza i marzeń”

W tę samą środę 28 lutego o godz. 17.00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy.

W trakcie spotkania Jerzy Bitner zaprasza na prelekcję pt. „Gdynia – miasto z morza i marzeń”. Wstęp wolny.

Włocławek i okolice

W sobotę 2 marca odbędzie się autokarowa wycieczka krajoznawczą pod nazwą ”Włocławek i okolice„.

To też może Cię zainteresować

W programie: Brześć Kujawski (zabytkowe miasteczko nad rzeką Zgłowiączką z farą, kościołem podominikańskim, ratuszem i murami obronnymi); Wieniec (pałac Kronenberga, park); Wieniec-Zdrój (najmniejsze uzdrowisko w Kujawsko-Pomorskiem); Włocławek (dla chętnych spacer na Zawiślu do rezerwatu Kulin, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej turyści zobaczą dział ze słynną ceramiką z fajansu i dzieła Stanisława Zagajewskiego, spacer po mieście - katedra, rynek, bulwary, itp., czas wolny).
Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników (około 90 zł), obejmuje przejazd autokarem, wstępy, ubezpieczenie, itp.

Wyjazd w sobotę sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy) o godz. 06.30.

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.

Rodzinnie z toruńskim PTTK

W sobotę 2 marca Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie turystów o godz. 6.10, na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 6.22 nastąpi wyjazd pociągiem do Warlubia, z przesiadką w Bydgoszczy. Trasa wyprawy będzie wiodła: z Warlubia, przez Bąkowo, Bzowo, Kruszę, Wielki Lubień, Dragacz i Michale do Grudziądza. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 22 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - "Bąkowskie Dęby" – skupisko drzew pomnik przyrody, usytuowane na łące przy drodze: Rulewo-Warlubie. Najgrubszy z 3 dębów – " Jan Kazimierz" posiada obwód 1.023 cm, wysokość 15 m i jest najgrubszym dębem woj. kujawsko-pomorskiego. "Jan Kazimierz” jest drugim pod względem wieku (po „Chrobrym”) dębem szypułkowym w Polsce. Jego początki szacuje się na rok 1293. Jest to jednocześnie najgrubszy dąb w Polsce. Obwód pnia jest zaniżony z powodu dziupli znajdującej się u nasady drzewa. Od 1956 roku dąb jest pomnikiem przyrody. Poza tym nieopodal rosną 2 inne dęby (o obwodzie 560 – 670 cm). Są to dęby w wieku 400 – 500 lat. W parku dworskim znajduje się dwór z połowy XIX wieku, zbudowany dla rodziny Gerlichów, którzy nabyli posiadłość w 1840 roku. Po II wojnie budynek przeznaczono na Dom Dziecka, który funkcjonuje do teraz. Poza tym we wski usytuowany jest cmentarz ewangelicki z XIX wieku.

Biegi na orientację

W weekend 2-3 marca odbędą się biegi na orientację - 3 biegi z mapą i kompasem w ciekawych miejscach.

Organizatorzy pierwszy raz zapraszają do biegania po Parowie Cieleszyńskim. Impreza wróci też na tereny bydgoskiego Exploseum. Poza tym pierwszy raz w historii biegi zorganizowane będą w budynkach – na kampusie Politechniki Bydgoskiej.
Szczegóły i zapisy: https://bno.bydgoszcz.pl/mistrzostwa-bydgoszczy

To już 18. Poszukiwanie Wiosny

W sobotę 9 marca organizowany jest 18. Rajd „Poszukiwanie Wiosny” – Krajeński Park Krajobrazowy.

W programie między innymi: rezerwaty (Gaj Krajeński, Lutowo, Buczyna, Dęby Krajeńskie), kilka użytków ekologicznych i kilkadziesiąt pomników przyrody oraz wędrówka po krajeńskich lasach i bagnach, w otoczeniu rzek i jezior.

Dojazd autokarem, trasy piesze to łącznie ok. 18 km. Zbiórka w sobotę o godz. 6.20 przy Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy), odjazd 6.30 (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/ Witosa zbiórka o 6.00). Powrót do Bydgoszczy około godz. 19. Koszt przejazdu ok.60 zł (uzależniony od liczby uczestników).

Informacje i zapisy u organizatora – Tadeusz Frymark, tel. 602 239 253, e-mail [email protected]

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska