- _Trudne dzieci to nie tylko takie, które sprawiają trudności swoim zachowaniem dorosłym. Często to dzieci, których tragiczna historia przemocy, braku miłości i opuszczenia przez dorosłych toczy się za zamkniętymi drzwiami. Często są niezrozumiane, bo trudno im samym poradzić sobie z tym, z czym nie radzą sobie dorośli. Są trudne, bo nikt ich nie nauczył norm i nie uporządkował świata - _podkreśla Danuta Daszkiewicz ze Świetlicy Terapeutycznej w Sępólnie.
Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawili najnowsze koncepcje, a praktycy mówili o swoich metodach i doświadczeniach pracy z dziećmi.
Wykładowcy zapoznali zebranych z kompetencjami socjoterapeutów do stosowania strategii wspierająco-akceptującej. Prof. dr hab. Maria Deptała rozważała, co można zrobić, by zmniejszyć popyt na substancje psychoaktywne. "Przezwyciężanie nieśmiałości u dzieci" to temat prezentacji autorskiego programu dr Małgorzaty Zabłockiej. Duże zainteresowanie wzbudziło zastosowanie artterapii w pracy z dzieckiem z zaburzeniami w zachowaniu, omawiane przez Katarzynę Kucharską-Józefowicz i Alicję Hoppe. Dr Jolanta Jarczyńska zaprezentowała kwestionariusz ankiety do badania czynników ryzyka występujących w środowisku rodzinnym gimnazjalisty, a Blanka Poćwiardowska z UKW - wybrane metody pracy socjoterapeutycznej.
Była wystawa prac uczestników zajęć w Świetlicy Terapeutycznej oraz porozwieszane wypowiedzi dzieci, które wyrażały potrzebę pomocy.
- _Nie jest sztywno. Kameralne grono sprawia, że mamy lepszy kontakt ze sobą. Z pewnością konferencja skłoniła wszystkich do refleksji, nad tym co jeszcze trzeba zrobić, by profesjonalnie wpierać dzieci - _powiedziały Jolanta Jarczyńska z UKW i Aleksandra Warsińska-Prochowicz, pedagog specjalny, socjoterapeuta.
Konferencja była współfinansowana przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego i Urząd Miejski w Sępólnie.