W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 7 szkół z gminy Żnin. Każda szkoła reprezentowana była przez trzyosobowy zespół (za wyjątkiem NSP w Brzyskorzystwi, której jedna z uczestniczek nie wzięła udziału ze względu na chorobę).
Dobrzy także zespołowo

Grupa z SP nr 1 w Żninie
(fot. J. Krystosiak)
Część zespołowa konkursu pokazała, jak wielką wiedzę mają uczniowie, którzy spośród kilku fragmentów tekstów precyzyjnie wskazywali legendy pałuckie, rozpoznawali budynki i pomniki na podstawie niewielkich fragmentów obrazu czy też przyporządkowywali osoby do miejscowości.
Nie sprawiły im także problemu stroje ludowe. W zadaniu tym uczniowie mieli wybrać elementy stroju panny i mężatki (wszyscy przecież wiemy, że ów strój, w zależności od stanu cywilnego kobiety, różnił się).
Po prawie dwugodzinnych zmaganiach można już było wskazać zwycięzcę - uczniów p. Jagody Szałacińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie.
Zgodnie z zeszłoroczną tradycją dyrektor szkoły Danuta Zacharko wręczyła dyplom wraz z symboliczną sową nauczycielowi zwycięskiej szkoły.
Kolejne miejsca zajęli przedstawiciele szkół w Słębowie i SP nr 1 w Żninie.
Mistrzowie w konkursie indywidualnym
Wszyscy uczestnicy z opiekunami
(fot. J. Krystosiak)
Tu największą wiedzą wykazał się Przemysław Kaczmarek z NSP w Bożejewicach. Na uznanie zasługują także Agata Dudek (NSP Gorzyce), Wiktoria Witucka (SP nr 2 w Żninie) oraz Emilia Stanna (SP Słębowo).
Jednak organizatorzy - Krystyna Hernet i Joanna Krystosiak, a także nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów - jednogłośnie przyznają, że wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wiedzą o naszym regionie mogą zaskoczyć, żeby nie powiedzieć zawstydzić, niejednego dorosłego mieszkańca Pałuk.
Dla uczestników były dyplomy, książki i gadżety promujące powiat żniński.
Czytaj e-wydanie »