Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pani Karolina żyje dzięki młodej Niemce. Ty również możesz być dawcą szpiku

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Karolina Lewandowska jest już po przeszczepie. Czuje się bardzo dobrze. Zachęca naszych Czytelników, by rejestrowali się w bazie dawców szpiku
Karolina Lewandowska jest już po przeszczepie. Czuje się bardzo dobrze. Zachęca naszych Czytelników, by rejestrowali się w bazie dawców szpiku Nadesłane
Karolina Lewandowska spod Gniewkowa żyje dzięki 27-letniej dziewczynie z Niemiec. - Dzięki niej mój mąż ma żonę, a moje dzieci mają mamę - wyznaje pani Karolina.

Był 16 maja 2017 roku. Pani Karolina odebrała wyniki swoich badań. Byłe złe. Diagnoza była jednoznaczna - ostra białaczka szpikowa.

- Leczenie ostrej białaczki wiąże się z całkowitą izolacją z otoczeniem, ze względu na brak odporności organizmu. Pacjenci przebywają w jednoosobowych salach, do których dostęp ma tylko odpowiednio ubrany personel szpitala. Najtrudniejsza była więc rozłąka z rodziną, ponieważ pobyty w szpitalu trwały około 6 tygodni, po czym do domu wracałam tylko na kilka dni. Takich pobytów było 6, a w domu czekał na mnie mąż z trójką małych dzieci - wspomina pani Karolina.

Bliźniak genetyczny

Przyjaciele, rodzina, mieszkańcy gminy, a także zupełnie obcy jej ludzie zaangażowali się w pomoc pani Karolinie. Organizowane były akcje zbiórki krwi oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pisaliśmy o tym na naszych łamach.

Mieszkańcy gminy Gniewkowo oraz regionu bardzo zaangażowali się w pomoc Karolinie Lewandowskiej z Murzynna.Karolina Lewandowska choruje na białaczkę szpikową M1 i obecnie przebywa na oddziale chemioterapii Szpitala Miejskiego w Toruniu. Potrzebuje dużo krwi.Adam Straszyński zaapelował do mieszkańców o liczny udział w akcji zbiórki krwi, którą zorganizowano w Murzynnie. Przybyło tak dużo ludzi, że mobilny punkt poboru krwi z Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy nie wszystkich zdążył obsłużyć.Akcja będzie więc kontynuowana dziś i w piątek w szpitalu w Inowrocławiu. Wszyscy chętni mogą się tam zgłosić.- Aby to zrobić trzeba podać dane dla kogo, w jakim szpitalu znajduje się osoba i na co jest chora. Nieważna jest grupa krwi jaką oddajemy, bo centrum krwiodawstwa wymieni na taką, jaka jest potrzebna choremu - podkreśla Adam Straszyński.

Akcja dla Karoliny. Ludzi było tak dużo, że nie wszyscy zdąż...

- Jak wszyscy wiedzą, krew jest takim lekiem, którego nie można wyprodukować, może podzielić się nim tylko człowiek o dobrym sercu. Tak samo jest ze szpikiem, który ratuje życie. Oddając krew wiele osób zdecydowało się zarejestrować do DKMS-u wierząc, że mogą być moim bliźniakiem genetycznym i mogą uratować mi życie - opowiada.

Poszukiwanie zgodnego dawcy szpiku trwało trzy i pół miesiąca. Bliźniaka genetycznego znaleziono w Niemczech. - Młodej 27-letniej dziewczynie zawdzięczam życie - wyznaje. O istnieniu dawcy dowiedziała się krótko przed Świętami Bożego Narodzenia, które również spędziła w szpitalu. - To był wielki dar "pod choinkę". Kiedy dowiedziałam się, że jest dla mnie dawca, popłakałam się, po raz pierwszy od dłuższego czasu z radości - zdradza.

Już po przeszczepie

Dziś jest już po przeszczepie. Czuje się bardzo dobrze. Jest pod stałą kontrolą hematologów.

Jak zachęciłaby naszych czytelników do tego, by zarejestrowali się w bazie dawców szpiku? Podkreśla, że dzięki temu, iż 27-letnia Niemka podjęła kiedyś decyzję o rejestracji, ona dziś żyje. - Powiem krótko: dzięki tej dziewczynie mój mąż ma żonę, a moje dzieci mają mamę - podkreśla.

Dziękuję...

- Za pośrednictwem "Pomorskiej" chciałabym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie swoją modlitwą, którzy pomagali mężowi w opiece nad naszymi dziećmi, którzy czuwali przy moim szpitalnym łóżku, kiedy tylko była taka możliwość i potrzeba. Dziękuję również personelowi szpitala w Toruniu i w Warszawie za pełne zaangażowanie w walce o moje życie - wyznaje.

- Chciałabym podziękować za każdą kroplę krwi oddaną dla mnie i nie tylko dla mnie, ponieważ zebrano jej dziesiątki litrów, nie tylko z mojego regionu, lecz z całej Polski. Starczyło tego drogocennego daru również dla wielu chorych. Dziękuję również tym wszystkim, którzy chcieli oddać krew, a z różnych przyczyn nie mogli tego uczynić - wyznaje.

Szczególne podziękowanie kieruje do głównych organizatorów wielu akcji: Stowarzyszenia Perspektywa z Gniewkowa z prezesem Adamem Straszyńskim na czele, Klubu Honorowych Dawców Krwi "Strażak" przy OSP w Straszewie oraz pani Hanny Tucholskiej.

Ty również możesz być dawcą

Przypominamy, że genetycznego bliźniaka poszukuje wiele osób, w tym 5-letni Alex z Inowrocławia. W najbliższym czasie zorganizowane zostaną w Inowrocławiu trzy akcje rejestracji dawców. Pierwsza z nich odbędzie się 21 lipca podczas koncertu Palucha w Teatrze Letnim (w godz. 19-22). Kolejną zaplanowano na 28 lipca w godz. 9-15 w siedzibie Lokalnej Grupy Działania przy ul. Królowej Jadwigi 15. Trzecia z rejestracji prowadzona będzie w dniach 28-29 lipca w Galerii Solnej (w godz. 12-20).

W akcję włączyło się również Stowarzyszenie Perspektywa z Gniewkowa. W najbliższą sobotę w budynku Nadleśnictwa Gniewkowo będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Akcja rozpoczyna się o godzinie 9. Potrwa do 14.

Dawcą szpiku i komórek macierzystych może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.

Jak zostać dawcą szpiku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska