Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkometr we Włocławku nie przyjmuje monety? Zadzwoń, a unikniesz kary

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Parkometr nie przyjmuje monet, nie drukuje biletu? Takie sytuacje się zdarzają. Nie tylko we Włocławku. Co wtedy robić? Czy zawsze brak biletu parkingowego oznacza karę?

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Do tego, że w centrum Włocławka płacimy za parkowanie, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Strefa płatnego parkowania rozrzerza się. Przybywa miejsc, gdzie parkowanie jest płatne. Ale płacenie za parkowanie czasami nie jest proste. Przekonał się o tym kierowca, który usiłował zapłacić za miejsce parkingowe przy sądzie na ulicy Kilińskiego. Włocławianin kilkakrotnie wrzucał monetę 1-złotową do parkometru, ale urządzenie tej monety nie przyjmowało. Po kilku próbach więc zrezygnował z płacenia. To oznacza, że nie wykupił biletu. Poszedł na rozprawę do sądu, a po powrocie znalazł za szybą samochodu wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej, czyli kary.

Biuro nie widziało możliwości anulowania kary

Włocławianin zanim udał się do biura strefy płatnego parkowania, znalazł jeszcze inną monetę. I tę monetę wrzucił do parkometru, a urządzenie ją przyjęło. W ten sposób kierowca zapłacił za postój samochodu. Ale opłata została wniesiona po dwudziestu kilku minutach od wystawienia wezwania do zapłacenia kary. I biuro strefy płatnego parkowania nie widziało możliwości anulowania kary. Bo zgodnie z regulaminem strefy, anulowanie opłaty następuje w przypadku okazania w ciągu 24 godzin biletu parkingowego zakupionego w parkometrze w czasie nieprzekraczającym 5 minut od czasu określonego na zawiadomieniu o parkowaniu bez opłaty.

Jaka kara grozi, gdy nie wykupi się biletu parkingowego?

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta we Włocławku, za nieuiszczenie opłaty w strefie płatnego parkowania pobiera się opłatę w wysokości 110 złotych, jeśli wniesiona zostanie w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia wezwania. Po upływie tego terminu wysokość opłaty wzrasta - wynosi 225 złotych.

Włocławianin, który miał na początku problem z zakupem biletu parkingowego złożył skargę, którą rozpatrywała komisja skarg, wniosków i petycji włocławskiego samorządu. I dowiedział się, że sytuacja dotycząca nieprzyjmowania przez parkometr monety o nominale 1 złotego mogła mieć miejsce, ponieważ Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety o nominale 10 groszy, 20 groszy, 50 groszy i 1 złoty o zmienionym składzie chemicznym, co spowodowało trudności z ich odczytaniem przez tego typu urządzenia. Ten problem miał występować na terenie całego kraju. Właścicielowi parkometrów, firmie „Projekt Parking” zlecono więc dostosowanie czytników urządzeń do nowych monet.

Co robić, gdy mamy problem z parkometrem?

Chodzi na przykład o sytuację, gdy urządzenie nie przyjmuje monet. Przede wszystkim należy poinformować biuro strefy płatnego parkowania o nieprawidłowym działaniu parkomatu, podać numer rejestracyjny samochodu oraz zadeklarowany czas postoju. Wtedy nie będziemy obciążeni opłatą dodatkową.
Numery telefonów do biura strefy znajdują się na wszystkich parkometrach w mieście. Ponadto na każdym urządzeniu znajduje się informacja dotycząca możliwości dokonania płatności poprzez aplikację mobilną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska