Parlament Europejski - KE utrzymała przewagę nad PiS w sondażu w regionie

Jolanta ZielaznaZaktualizowano 
Dwa mandaty mają na przypaść w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Mają na nie szanse Radosław Sikorski i Kosma Złotowski - pokazuje sondaż Polska Press Grupy. Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Europejska w kraju dalszym ciągu idą łeb w łeb. W regionie KE utrzymała 4,5 proc. przewagę. Nic się nie zmieniło w prognozowanym podziale mandatów.

Pokazujemy wyniki sondażu przeprowadzonego w dniach 13-16 maja przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 6500 dorosłych mieszkańców Polski.

Za kilka dni, 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na PiS chce głosować w kraju 38,7 proc. (poprzedni sondaż z 5-7 kwietnia dawał 40,7 proc.), na Koalicję Europejską - 37,1 proc. (było 38,3 proc.). Nie zmienił się przewidywany podział mandatów: 23 dla PiS , 22 dla KE, Wiosna Roberta Biedronia mogłaby liczyć na 4 mandaty, Kukiz'15 - na 3. Ostatni, 52. mandat, przypada PiS. Jeśli nie dojdzie do breksitu, oba największe ugrupowania będą miały po 22 miejsca w PE.
W Kujawsko-Pomorskiem moglibyśmy liczyć na 2 mandaty. Po jednam dla KE i PiS.

Kto zyskał kosztem PiS i KE? O 1 pkt proc. większe poparcie ma Wiosna Roberta Biedronia - 8,4 proc. Do progu wyborczego zbliża się KONFEDERACJA Korwin Braun Liroy Narodowcy - także zyskała 1 pkt proc. i ma 4,9 proc. Na tym samym poziomie utrzymał się Kukiz'15.

Na Lewicę Razem chce głosować 3,6 proc. wyborców. Pozostałe partie zebrały poniżej 1 proc. głosów.

Wybory do PE w Kujawsko-Pomorskiem

A jak wygląda to w regionie? Koalicja Europejska utrzymała przewagę nad PiS. Na pierwszą listę zamierza głosować 41,2 proc. wyborców, na PiS - 36,7 proc. Poprzednio KE miało 42,5 proc. poparcia, PiS - 38 proc.

Zyskała Wiosna Roberta Biedronia, na która w województwie zamierza oddać głos 8 proc. wyborców oraz KONFEDERACJA - wybiera ją 4,2 proc. wyborców.

Gazeta Pomorska. Sondaż Eurowybory 2019

Sondaż przed Eurowyborami 2019 w województwie kujawsko-pomorskim.

 1. PO PSL SLD .N Zieloni
  41.20%
 2. komitet wyborczy
  36.70%
 3. Roberta Biedronia
  8.00%
 4. Komitet wyborczy
  5.80%
 5. KORWiN Braun Liroy Narodowc
  4.20%
 6. Partia Razem Unia Pracy RSS
  4.10%

Sondaż zrealizowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 13-16 maja

Z sondażu wynika, że mają nam przypaść dwa mandaty: po 1 dla PiS i KE, dla Kosmy Złotowskiego i Radosława Sikorskiego.

W regionie na listę KE chce głosować niemal po równo kobiet i mężczyzn, spośród wyborców PiS - prawie 56 proc. kobiet odda głos na te listę. Zdecydowanie męski elektorat ma KONFEDERACJA Korwin Braun Liroy Narodowcy - ponad 79 proc. z tych, którzy chcą głosować na nich to mężczyźni. Na Kukiz'15 - również ponad połowa to mężczyźni. Na kobiety może liczyć Lewica Razem (69 proc. spośród głosujących na te listę i Wiosnę Roberta Biedronia (68 proc.)

Jeśli spojrzeć na miejsce zamieszkania, to najwięcej wyborców w miastach ma KE - 78 proc., PiS - 64,5 proc., Kukiz'15 - pół na pół.
Dla PiS najliczniejszą grupą wyborców - prawie 38 proc. są ci w wieku ponad 60 lat, wyborcy w wieku 30-59 lat łącznie stanowią 47 proc. tych, którzy chcą głosować na tę listę. Odnosi się to do osób, które chcą głosować na dana listę.

Na Koalicję Europejską głos chcą oddać przede wszystkim ci między 30 a 59 lat - w sumie 57 proc. czyli ponad połowa wyborców. W obu przedziałach wiekowych (30-44 lata i 45-59) po ponad 28 proc.
Spośród tych, którzy chcą głosować na Wiosnę najwięcej, bo prawie 32 proc. ma od 30 do 44 lat. Najmłodszy elektorat mają Lewica Razem i Kukiz'15. Na pierwszą z tych list chce głosować ponad 46 proc., wyborców mających mniej niż 30 lat, na drugą - prawie 40 proc.

Wahnięcia a nie zmiana trendu w wyborach europejskich

- W porównaniu z poprzednim sondażem z początku kwietnia, dotyczącym kraju - nic się nie zmienia - zauważa dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Jeśli przyjmiemy, że w badaniach statystycznych błąd wynosi 3 proc., to wahnięcia są minimalne. Gdyby było to 5-7 proc., można by mówić o trendach. Teraz mamy do czynienia z wahnięciami nastrojów, natomiast trend wyborczy jest mniej więcej taki sam.

Zwycięstwo w tych wyborach ma znaczenie w tym sensie, że ten fakt będzie można wygrywać propagandowo w perspektywie wyborów jesiennych.

Dopóki Wielka Brytania nie wyjdzie z UE, Polska ma do obsadzenia 51 mandatów. Z sondażu wynika, że obie największe listy dostałyby po równo. - Gdybyśmy spojrzeli na wyniki sprzed pięciu lat, to PiS i PO miały po 19 eurodeputowanych. Teraz Koalicja Europejska jest dużo szerszą formułą, a to znaczyłoby, że PiS umocnił swoją pozycję o 4 mandaty - mówi dr Sadowski.

Żadne też wydarzenia (sondaż, przypomnijmy przeprowadzono już po emisji filmu braci Sekielskich) nie są w stanie zmienić układu sił na polskiej scenie politycznej. Mamy ścianę PO-PiS, która nie chce drgnąć. - Elektoraty obu stron na tyle się "zabetonowały", że nie reagują na mniej czy bardziej dramatyczne wydarzenia.

Podobnie nie są zaskoczeniem preferencje wyborców, gdy spojrzy się na płeć, wiek, miejsce zamieszkania. - Radykalne ruchy zawsze cieszą się większym zainteresowaniem młodych niż dojrzałych wyborców, którzy głosują zgodnie ze stereotypami, często od kilkudziesięciu lat. Więcej jednak na wybory idzie osób starszych niż młodszych.

Teraz w regionie: dwa do jednego

KE utrzymała przewagę nad PiS w województwie kujawsko-pomorskim. Dr Sadowski przypomina, że u nas wątki lewicowe mają nieco większe poparcie niż konserwatywna prawica. Tak było i w poprzednich wyborach, gdy PO i SLD, dziś w KE mają dwa mandaty (Tadeusz Zwiefka - PO i Janusz Zemke - SLD).
Ta tendencja była też wyraźna w ostatnich wyborach samorządowych.

Sondaże od początku dają nam w tegorocznych wyborach do europarlamentu dwa mandaty: po 1 dla KE i PiS. Co musiałoby się stać, byśmy obronili trzeci mandat?

Politolog przypomina, jak duże znaczenie ma frekwencja, o czym tym razem mało się mówi. - Musielibyśmy mieć wysoką frekwencję, jak było ostatnio. To dzięki niej naszemu województwu przypał trzeci mandat. Przypominam sobie, że w poprzedniej kampanii, prócz sporu politycznego, programowego, istniała bardzo mocna narracja wszystkich ugrupowań, by zwiększyć frekwencję, bo będziemy mieć trzeci mandat. Teraz tego nie słyszę. Być może PiS wcale nie zależy na zbyt wysokiej frekwencji, a KE jest niezbyt spójna w swoich działaniach.

Sondaże wskazują na mandat Kosmy Złotowskiego (PiS) i Radosława Sikorskiego (KE). Przywilej "jedynek"? - Chyba tradycyjnie "jedynki" mają największe szanse, z tym że u nas i w PiS, i w KE "jedynki" i "dwójki" to bardzo silne osobowości: Kosma Złotowski i Tomasz Latos oraz Radosław Sikorski i Janusz Zemke. Nie jestem w stanie powiedzieć, który ma większe szanse. Być może ci, którzy przez całe pięć lat byli mocno obecni w polityce lokalnej. Kosma Złotowski troszkę zniknął. Gdy został europosłem nie był tak aktywny w regionie, jak Tomasz Latos, który jesienią kandydował na prezydenta Bydgoszczy. Nie wiem tylko, czy wyborcy nie odbiorą tego, że jest to kandydat, który przede wszystkim chce znaleźć dobrą pracę.
- Podobnie jest z Januszem Zemke. Mam wrażenie, jakby lekko się wypalił. Sikorski jest bardziej aktywny, no i przede wszystkim - znacznie młodszy.

Jednak na ostatnim miejscu z list KE startuje bardzo aktywny Krzysztof Brejza. - Tak, jest bardzo widoczny od długiego czasu - przyznaje dr Sadowski. - Jedna i druga komisja sejmowa, angażuje się w bieżące walki polityczne. Bardzo często jest twarzą PO jako harcownik antypisowski. Czy ma szanse? Trudno powiedzieć, choć to trzecia osoba z KE, która prowadzi bardzo aktywną kampanię wyborczą. Kogo więcej na billboardch ten ma większe szanse.

polecane: FLESZ: Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa

Wideo

Materiał oryginalny: Parlament Europejski - KE utrzymała przewagę nad PiS w sondażu w regionie - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
I
Iwonka
Rafał Bruski płaci za antyrządowe protesty ?

Ze swoimi zastępcami i radnymi z KO/SLD, za "prywatne pieniądze" wysyła na protest kandydatkę na radną z ramienia SLD.

Grażyna Rzęska jedzie do stolicy protestować p-ko rządowi
zgłoś
J
Jerzy

Myślę, że uczciwi Polacy mogą ze spokojem splunąć Platformie w twarz. Za wciąganie na listy p. J. Zemke, który wyrzucał ludzi z pracy w stanie wojennym, za L. Millera, kt.leciał do Moskwy po pieniądze na ratowanie PZPR-u.. Ci Solidarnościowcy z dzisiejszej PO, którzy do tego dopuścili robią wielkie świństwo. Szacunek dla senatora Rulewskiego

zgłoś
G
Gość

,Napalona 20 letnia studentka AWFu szuka zadbanego pana na s/e/x spotkaania, moje zdjęcia i kontakt na stronie: http://sexmalwina.pl i wyszukaj mnie po niku: Malina20 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam

zgłoś
J
J
2019-05-19T22:47:21 02:00, J:

Smutne jest to że tyle ludzi chce głosować na ten złodziejsko-zdradziecki POPIS.

Tylko KONFEDERACJA!

2019-05-20T01:52:32 02:00, .....:

https://wpolityce.pl/polityka/447287-tak-sie-bawi-konfederacja-po-wiecach-selfie-z-kopacz

hehe kim są te kobiety obok E. Kopacz? To jakieś liderki KONFEDERACJI? Oj chyba nie. Może to być nawet ustawione, nie żaden problem zdobyć taką koszulkę. Żałosny argument anty KONFEDERACJA.

zgłoś
G
Gość

Glosowanie na KE to przecież glosowanie na PO .Kto na nich glosuje utwierdza ich w przekonaniu ze wyborca to idiota i bezmozgowiec .Ludzie nie dajcie sie nabrac na gierki KE ,PSL tez teraz jest juz PO.

zgłoś
.....
2019-05-19T22:47:21 02:00, J:

Smutne jest to że tyle ludzi chce głosować na ten złodziejsko-zdradziecki POPIS.

Tylko KONFEDERACJA!

https://wpolityce.pl/polityka/447287-tak-sie-bawi-konfederacja-po-wiecach-selfie-z-kopacz

zgłoś
J
J

Smutne jest to że tyle ludzi chce głosować na ten złodziejsko-zdradziecki POPIS.

Tylko KONFEDERACJA!

zgłoś
......

ośmiorniczka nie przejdzie a wasz sondaż możecie sobie wsadzić ...

zgłoś
L
Logo.

Wstyd mi za wyborcow z Bydgoszcxy. Dlaczego chcecie glosowac na zdrajcow i komunistów. Jak można to wytlumacxyć ?

Sikorski beznadziejny minister dzialajacy zreszta POdobnie jak PO na szkode Polski i w dodatku z wrednym sprzedajnym charakterem. Wyborco zastanów się. Chcesz Polski silnej z ktora licza sie inni , czy chcesz Polski sprzedajnej rzadzonej przez PO-KO skladajacej sie z komunistow i zdrajców.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3