Miesiąc Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month) przypomina paniom o tym, jak ważne są profilaktyczne badania.
- Pamiętajmy, że badamy się nie po to, aby wykryć chorobę, ale po to, żeby potwierdzić, że jesteśmy zdrowe i wszystko jest w porządku - mówi dr Agnieszka Bańkowska, dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Jeśli jednak coś nas zaniepokoi, to należy koniecznie umówić się na wizytę do ginekologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Programu profilaktyki raka piersi z NFZ - kto może skorzystać?
Z realizowanego programu profilaktyki raka piersi – w ramach NFZ - mogą skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
- skończyły 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii – zalecenie badania co 12 miesięcy,
- mają za sobą leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.
Mammografię można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do większości miejscowości naszego województwa.
- Jeśli wynik będzie prawidłowy, placówka wyśle zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata – informuje Daria Szcześniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji K-P Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
I dodaje: - W przypadku, gdy wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę. Natomiast, gdy zostanie rozpoznany rak piersi lub inne schorzenie wymagające leczenia specjalistycznego, to pacjentka - w ramach NFZ - zostanie skierowana, ale już poza programem do dalszej diagnostyki lub na leczenie do poradni specjalistycznych czy lecznictwa stacjonarnego.
Centrum Onkologii też zaprasza
Medycy przypominają: "Regularne badanie pozwala nie tylko wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, ale i zastosować skuteczne leczenie".
Jedną z placówek, która realizuje – w ramach NFZ - populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi, z wykorzystaniem mammografii jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy. W ramach tegorocznej akcji profilaktycznej placówka zaprasza panie na mammografię w dniach:
- 5 października, od 10.00 do 16.00, przy Centrum Handlowym Auchan w Bydgoszczy,
- 19 października, od 10.00 do 16.00, przy Galerii Solnej w Inowrocławiu.
Wyniki, po niezależnej ocenie przez dwóch specjalistów radiologów, trafią drogą pocztową na adres badanej kobiety. Pacjentki z nieprawidłowym wynikiem zostaną skierowane do tzw. etapu pogłębionej diagnostyki, z wyznaczonym terminem wizyty w poradni bydgoskiego Centrum.
Mammografia najbardziej skuteczna
W Polsce – jak podaje Fundusz - raka piersi rozpoznaje się u około 20 tys. kobiet rocznie. To najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u pań, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Najczęściej występuje po 50. roku życia.
Wskazuje się, że najbardziej skuteczną metodą wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w obrębie piersi jest mammografia dlatego tak ważne jest, aby kobiety z tego badania korzystały. Pozwala ono wykryć nawet najmniejsze zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne.
- Mammografia to badanie proste, szybkie i bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Dawka promieniowania podczas mammografii jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba – argumentują medycy.
- Do udziału w tym programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, zgłosić się do poradni, która wykonuje takie badania – przypomina Daria Szczeniak z K-P NFZ.
W 2023 roku w Kujawsko - Pomorskiem, na mammografię - w ramach programu profilaktycznego NFZ- zdecydowało się ponad 64 tys. kobiet. Do końca czerwca 2024 - 36,3 tys.
