Komu grozi udar
Grupa krwi może być odpowiedzialna za udary mózgu we wcześniejszym wieku. Do takich ustaleń doszli naukowcy z University of Maryland School of Medicine ( UMSOM). Według nich, osoby poniżej 60. roku życia z grupą krwi A należą do najbardziej zagrożonych.
Rośnie liczba osób z wczesnymi udarami. Mimo to niewiele badań poświęcono przyczynom wczesnych udarów. Steven J. Kittner, prof. neurologii na UMSOM, i jego współpracownicy przeprowadzili analizę 48 badań genetycznych i udaru niedokrwiennego.
Badano 17 tys. pacjentów po udarze i 600 tys. zdrowych osób z grupy kontrolnej. Następnie zanalizowano chromosomy, aby znaleźć warianty genetyczne związane z udarem. Naukowcy znaleźli związek między udarem przed ukończeniem 60. roku życia a obszarem chromosomu zawierającym gen determinujący grupę krwi.
Przyczyny wczesnych udarów
Odkrycie wskazuje, że osoby cierpiące na wczesny udar najczęściej miały grupę krwi A, rzadziej grupę 0. Osoby z grupą krwi A miały o 16 proc. wyższe ryzyko wczesnego udaru mózgu niż osoby z innymi typami krwi. Ci, którzy mieli grupę krwi 0, mieli o 12 proc. mniejsze ryzyko wczesnego udaru.
– Wciąż nie wiemy, dlaczego grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem. Prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, a także inne białka, z których wszystkie odgrywają rolę w powstawaniu zakrzepów krwi – wyjaśnia dr Kittner.
mac
