Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE Ekstraliga - idą zmiany w regulaminie. Dotyczą zawodników, klubów, sędziów

maz
Fot. Mariusz Kapała
Limit startów w różnych ligach, nowe zasady przygotowywania torów, zawodnik oczekujący i monitorowanie pogody - to propozycje zmian na kolejny sezon w PGE Ekstralidze.

Zmiany regulaminowe na sezon 2017 ogłosiła właśnie Speedway Ekstraliga.

Od sezonu 2017 zawodników PGE Ekstraligi będzie obowiązywał limit zgodny z zasadą: 1+1+1. Co to oznacza? Każdy żużlowiec będzie mógł startować jedynie w lidze polskiej, swojej lidze narodowej (o ile taką posiada), a także dodatkowo w jednej lidze zagranicznej, ale pod warunkiem, że uzyska z niej zgodę na pierwszeństwo wyboru PGE Ekstraligi w przypadku przełożonych terminów kolejek ligowych w Polsce - informuje speedwayekstraliga.pl

Jeśli żużlowiec nie ma tzw. ligi narodowej, priorytetową ma być ta w Polsce. Z dwóch pozostałych będzie musiał mieć pisemne zgody na pierwszeństwo PGE Ekstraligi.

- Sezon 2017 traktujemy jako przejściowy, mając świadomość tego, że zakończone niedawno rozgrywki pokazały, iż w przypadku przełożonych meczów i startów zawodników w czterech lub pięciu ligach, były kolosalne problemy ze znalezieniem nowych dat ich rozegrania - wyjaśnia Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej na łamach serwisu speedwayekstraliga.pl. - Żużlowcy będą musieli dokonać wyborów, mając świadomość tego, że PGE Ekstraliga jest dla nich zdecydowanie najlepszym płatnikiem, wzbudza największe zainteresowanie kibiców i telewizji. Mam sygnały od wielu z nich, tak polskich, jak również zagranicznych, że ograniczenie liczby lig jest dobrym rozwiązaniem i spowoduje swego rodzaju uwolnienie rynku pracy, który do tej pory był zdominowany przez ograniczoną liczbę zawodników.

Te zmiany zostały - pozytywnie zaopiniowane przez udziałowców Ekstraligi Żużlowej - muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez Polski Związek Motorowy, by znaleźć się w regulaminie.

Co jeszcze nowego czeka żużel? Od sezonu 2017 pojawi się status „zawodnika oczekującego”. Będzie nim w każdym klubie PGE Ekstraligi jeden polski żużlowiec (prawdopodobnie z granicą wieku do 25-26 lat), który będzie musiał złożyć przed sezonem deklarację o wyborze jednego klubu z drugiej ligi. Taki zawodnik będzie mógł startować jednocześnie zarówno w PGE Ekstralidze, jak również w drugiej lidze. - Przepis ma na celu rozwój juniorów, ale także żużlowców, którzy dopiero po ukończeniu 21. roku życia, rozwinęli skrzydła i stali się wartościowymi zawodnikami - tłumaczy Wojciech Stępniewski i dodaje, iż wykluczenie ze statusu „zawodnika oczekującego” klubów Nice PLŻ jest spowodowane tym, aby nie ingerować w wynik sportowy bezpośredniego zaplecza PGE Ekstraligi i nie doprowadzać do sytuacji, w której kluby rywalizują między sobą o pozyskanie konkretnego żużlowca.

Będą też nowe zasady odbioru torów żużlowych przed zawodami - informuje Ekstraliga Żużlowa. Od czterech godzin przed wyznaczonym rozpoczęciem meczu, w sytuacji optymalnych warunków atmosferycznych, po oficjalnym odbiorze toru, na torze nie będzie można dokonywać już żadnych prac (z wyjątkiem polewania go wodą). - Wspólnie z GKSŻ chcemy dopracować to rozwiązanie, tak aby organizator nie stawiał pod ścianą komisarza toru czy sędziego w zakresie tego czy tor jest bezpieczny, czy też nie i to w momencie kiedy na trybunach są już kibice. Dodatkowe dwie godziny będą szansą dla organizatora, aby uniknąć walkowera w sytuacji, gdy komisarz i sędzia uznają tor za niebezpieczny na cztery godziny przed zawodami. W nowym wzorcu książki toru zniknie również 4-stopniowa ocena toru. Sytuacja będzie zero – jedynkowa: albo tor jest bezpieczny, albo nie. Przed takimi zawodami jak np. SGP czy SEC tory są gotowe już od rana, zatem na ligę również mogą być gotowe wcześniej. Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy nie było meczu zagrożonego z racji opadów deszczu - powiedział Wojciech Stępniewski. - Chcemy również, aby sędzia lub komisarz w sprawach toru, w trakcie jego przygotowywania, wydawali polecenia na piśmie, w myśl zasady: „nie ma pisma, nie ma polecenia”. Za dużo było sytuacji, gdzie organizator obwiniał z stan toru komisarza twierdząc, że komisarz coś mu nakazał, z kolei komisarz twierdził, że żadnego polecenia nie wydawał. Od teraz sprawa będzie jasna - dodaje.

Od sezonu 2017 wprowadzone zostanie jednocześnie obowiązkowe monitorowanie pogody na stadionach PGE Ekstraligi, które zostaną wyposażone w stacje monitorowania warunków atmosferycznych z dostępem do internetu. Ma to na celu wyeliminowanie sprzecznych opinii dotyczących warunków atmosferycznych panujących na stadionie w okresie poprzedzającym zawody. Jednocześnie w sezonie 2017 w Regulaminie Sportu Żużlowego pojawi się rekomendacja dotycząca nowego portalu z prognozami pogody dla meczów: https://www.wunderground.com/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska