Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piechcin > Miasteczko czy wieś?

Redakcja
Piechcin kojarzy się wielu czytelnikom z pokładami wapieni. Rzeczywiście, miejscowość leży na terenach, gdzie złoża te są bardzo bogate.

Dawne dokumenty podają, że w roku 1362 Piechcin należał do podczaszego Hektora z Pakości. W 1579 wlaścicielem miejscowości był Jędrzej Rudnicki, a w 1793 Józef Łochowski. Do roku 1932 dobra piechcińskie należały do rodziny Korytowskich, a do 1939 roku do Stanisława Brzuszkiewicza. Do dziś w miejscowości znajduje się w XIX wieku dwór. W dawnych dokumentach Piechcin zapisywano też jako Pyszczyn, Pyekczyno albo, z niemieckiego, Hansdorf.
Piechcin wraz z Aleksandrowem tworzą największe sołectwo w powiecie żnińskim. Mieszka tu ponad 3 tysiące osób. Choć administracyjnie Piechcin jest wsią, to miejscowość ma zdecydowanie miejski charakter. Ulice mają nazwy, są sklepy, bloki, dwie szkoły, stadion. Aleksander Kabaciński, sołtys, mówi: - Jakby zrobić sondę wśród mieszkańców i zapytać, gdzie mieszkają, na wsi, czy w mieście, to pewno wielu powiedziałoby, że w Piechcinie, a tak potocznie dzieli się miejscowość na Piechcin Dolny i Górny.

Sołtys wspomina, że w latach 70 w Piechcinie była stacja PKP, PKS, działało kino, ludzie korzystali z krytego basenu, były dwie restauracje, kawiarnia, zadbany park z fontanną, w parku była muszla koncertowa. Piękny park wokółł pałacu zdewastowany został w latach 80. W szkole zawodowej uczono się zawodu ślusarza, tokarza, elektryka. Szkołę tamta do dziś wspominają przedstawiciele nieco starszego pokolenia z terenu powiatu. - Fachowcy stamtąd wychodzili - mówi mężczyzna, który uczył się tam ponad 40 lat temu.

W miejscowości zobaczyć można budynki, które wpisane zostały do rejestru zabytków naszego województwa. Należy do nich dawna szkoła, dawny dworzec kolejowy, poczta, zespół pałacowo-parkowy oraz niektóre domy. Wśród nowych budowli Piechcina uwagę przykuwa kościół p.w. Matki Boskiej Czestochowskiej i św. Barbary wzniesiony na początku lat 80.
Na terenie wsi znajduje się obelisk, który upamiętnia 100-lecie odkrycia złóż wapienia na tych terenach. Złoża odkryte zostały w roku 1860. Właścicielem majętności obejmujących Piechcin, Aleksandrowo i Bielawy był kiedyś Ryszard Holtz, który utworzył tutaj fabrykę "Handsdorfer Kalkwerke Firma Holtz i Spółka". W historii wydobycia wapienia ważny był rok 1922. Wtedy powstała polska spółka akcyjna "Fabryka Wapna i Cementu Piechcin".

W Piechcinie działają różne organizacje. - Ochotnicza Straż Pożarna istnieje od 1924 roku, jest remiza, a w szeregach straży jest 23 członków czynnych, dwóch honorowych, a oprócz tego przy naszej OSP działa Młodzieżowa Drużyna Chłopięca. Piechcin ma swój klub sportowy "Zagłębie".
- Zaczęło się w 1925 roku, kiedy powstały tu gimnastyczno-sportowe drużyny "Sokoła", a już od 1926 roku działała w Piechcinie sekcja piłki nożnej. Dziś w klubie trenują piłkarze i jest sekcja tenisa stołowego. -Nasi tenisiści walczyli nawet kiedyś o awans do I ligi - mówi Aleksander Kabaciński.

Kiedy odwiedziliśmy Piechcin na stadionie nie było wprawdzie żadnego treningu, ale przyszli tu młodzi amatorzy sportu. Przyjechali na rowerach, na hulajnodze, przyszli z piłkami. Mają po 8-11 lat. -Jesteśmy najmłodszą drużyną, "Orlikami" i gramy w piłkę nożną, a naszym trenerem jest pan Tomasz Chrzanowski- wyjaśniają. Zaraz po zrobieniu wspólnej fotografii pobiegli rozegrać mecz.
- W Piechcinie prężnie działa Bractwo Kurkowe, jest zresztą znane na całą Polskę - mówi sołtys - członkowie organizują imprezy, zawody strzeleckie, szkolą dzieci i młodzież w strzelectwie. Z myślą o osobach starszych od 2003 roku działa w Piechcinie klub seniora "Białe Zagłębie". - W klubie odbywają się spotkania seniorów, organizowane są tez imprezy z okazji Dnia Matki, Dziecka, wyjazdy do kina i teatru. Mamy także orkiestrę "Kujawy". Istnieje ona od 1923 roku, dziś skupia 30 członków. Orkiestra bierze udział w koncertach, konkursach im przeglądach muzycznych oraz uświetna uroczystości kościelne.

Z osiągnięć dla sołectwa Aleksander Kabaciński wymienia m.in. otwarcie hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Publicznych. -Ludzie mogą na sportowo spędzić czas, uczniowie mają tu zajęcia pozalekcyjne. W planach jest wykonanie zadaszenia w muszli koncertowej, remont świetlicy. W Aleksandrowie uszkodzeniu uległ wiadukt i teraz konieczne są objazdy - Ta sprawa też wymagałaby pracy, ale to dość duża inwestycja. Przydałoby się też wznowienie kursów pociągów osobowych przez Piechcin.

Na terenach sołectwa niezbyt często pojawiają się opady deszczu. Sołtys mówi, że wyjaśnia to następująca legenda: -Starsi ludzie opowiadali,m że ponoć kiedyś przechodziła tędy pielgrzymka. Pątnicy poprosili mieszkającego tu dziedzica o wodę, ale ten im wody odmówił. Wtedy prowadzący pielgrzymów ksiądz rzucił klątwę i dlatego dziś tak sporadycznie u nas pada... Tekst i fot. Ada Wierska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska