Piękna Żytawa - stare miasto tuż za granicą na Nysie...

  Piękna Żytawa - stare miasto tuż za granicą na Nysie [zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Piękna Żytawa - stare miasto tuż za granicą na Nysie [zdjęcia]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Marek Weckwerth

  Do Żytawy, czyli niemieckiego miasta Zittau, można zajechać przy okazji pobytu w polskich Górach Izerskich - ze Świeradowa Zdroju dociera się spokojnie w godzinę. Warto, bo miasto jest piękne i ciekawe.
  Najprostsza trasa z tego górskiego kurortu wiedzie przez czeski Frydlant i polską Bogatynię (48 km). Granice praktycznie nie istnieją, ruch jest mały, więc jazda jest łatwa i przyjemna.

  Do Żytawy warto się wybrać w weekend, bo wtedy parkowanie w centrum jest darmowe. Jest kilka sporych ogólnodostępnych parkingów.

  Skąd polska nazwa Żytawa? Ta wywodzi się raczej z pokrewnych języków czeskiego i serbołużyckiego, i nawiązuje najpewniej do upraw żyta w tych okolicach.
  Polacy, a właściwie wojowie piastowscy też tu byli, gdy Bolesław Chrobry opanował na krótko Milsko na początku XI wieku. Później, w latach 20. XIV stulecia, władzę nad Żytawą sprawował piastowski książę jaworsko - świdnicki Henryk I.

  Romantyczna góra Oybin [zdjęcia]. Dotrzesz tam kolejką z Żytawy

  Początki Żytawy związane są z serbołużycką osadą z przełomu XI i XII wieku. Szybki rozwój miejscowości nastąpił po roku 1255, po nadaniu jej praw miejskich przez króla Czech Przemysła Ottokara II. Już wtedy na te tereny napłynęło wielu osadników niemieckich, którzy szybko zdominowali życie społeczno- gospodarcze. 1635 roku na mocy pokoju praskiego Żytawa wraz z większą częścią Łużyc przypadła Saksonii i odtąd, mimo zmieniających się uwarunkowań politycznych i granic państw niemieckich, pozostała w Niemczech.
  Minione czasy pozostawiły w tym mieście wiele ciekawych i pięknych zabytków.

  Stare Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, zaś jego sercem jest duży rynek (Markt) na planie prostokąta. Na rynku wznosi się neorenesansowy ratusz, który jest tak duży, że faktycznie dzieli ów plac na dwie części.

  Siedzibę władz miejskich zaprojektował architekt Karl Fryderyk Schinkel, jeden z wybitniejszych twórców klasycyzmu w Prusach, autor bądź współautor projektów kilku budowli także w naszym regionie. Chyba najsłynniejszym gmachem, w którym miał udział, jest bydgoska rejencja, czyli dzisiejszy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. Korygował plany nakreślone przez miejscowego radcę budowlanego Carla Adlera. Niektóre źródła mówią też, że Schinkel zaprojektował klasycystyczny Nowy Pałac w Ostromecku. W tym przypadku należy jednak mówić o prawdopodobieństwie.

  W zachodniej części rynku Zittau znajduje się fontanna Mars (Roland), przedstawiająca strażnika z halabardą. Na Starówce jest też kilka innych ciekawych fontann. Opodal rynku wznosi się ewangelicki kościół farny św. Jana. W pobliżu znajduje się dom Dornspacha, XVI-wiecznego burmistrza. Dom jest jednak starszy, gotycki, przebudowany w roku 1553. Zwiedzić warto też XVII - wieczny kościół Świętego Krzyża ze słynną XV - wieczną Wielką Zasłoną Wielkopostną (90 scen historii zbawienia), średniowieczny zespół klasztorny Franciszkanów (dziś Muzeum Miejskie), parafialny kościół katolicki Nawiedzenia NMP. Na placu Neustadt wznosi się Salzhaus - przypominająca spichlerz wielka komora solna z początku XVI wieku.

  Zittau to dobry punkt wypadowy w pobliskie Góry Żytawskie (pisaliśmy o tym przed tygodniem).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  12 Tenorów i wielkie przeboje tysiąclecia w Bydgoszczy!

  12 Tenorów i wielkie przeboje tysiąclecia w Bydgoszczy!

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego