Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na świętokrzyskim szlaki turysta ma chęć na Chęciny

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wieże chęcińskiego zamku widoczne są z wielu kilometrów. To nie tylko zasługa ich wysokości, ale też góry, na której średniowieczną fortecę posadowiono.

Chęciny to ważny punkt na szlaku świętokrzyskich atrakcji i świetny pomysł na wrześniową wycieczkę.

Samo w sobie 4,5-tysięczne miasteczko nie wyróżnia się spośród wielu innych i trudno się dziwić skoro od zawsze pozostawało w cieniu ogromnego zamczyska i właśnie ona robi największe wrażenie. Mimo to w drugiej połowie XVI wieku miało status miasta królewskiego. Aż do upadku I Rzeczypospolitej było siedzibą szlacheckich sądów ziemskich i grodzkich. Było też miastem rządowym Królestwa Kongresowego (1815 - 1917).

Co by nie mówić, miło jest usiąść na tutejszym Rynku Górnym i spojrzeć na wznoszącą się nad miasteczkiem ogromną budowlę. Z tej perspektywy, mimo że z dołu, doskonale prezentują się jej mury i trzy wysokie baszty. Warownia wznosi się na wąskiej skale (367 m n.p.m.). Najdłuższy jej bok widoczny jest właśnie z rynku.

Droga do serca Gór Świętokrzyskich - na Święty Krzyż

Zatem w drogę, po schodkach wiodących najpierw do kościoła parafialnego św. Bartłomieja, potem już bezpośrednio na górę i do zamku „Ścieżką Błędnego Rycerza”...

Wspomniany kościół to późnogotycka budowla wzniesiona ok. roku 1600 i przebudowana w pierwszej połowie XVII wieku. Kwadratowa manierystyczna kaplica z kopułą pochodzi z roku 1614.
Wejście na zamek nie wymaga sporej kondycji, ale ten kto na co dzień żadnego sportu nie uprawia, zasapie się na pewno. Dla tych przygotowano na trasie kilka ławek.

Budowę królewskiej warowni rozpoczęto około 1295-1300 roku, czyli za panowania króla czeskiego i polskiego Wacława II (1300-1305). Powstała wtedy niewielka jeszcze strażnica, której relikty odkryto podczas prac archeologicznych. Gdy władzę na tym terenie objął Władysław Łokietek (książę piastowski z Kujaw), ofiarował budowlę biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie, co odnotowały kroniki w roku 1306. W roku następnym zamek wrócił formalnie w ręce Łokietka (pod pozorem wykrycia spisku przeciw władcy).

Na Łysicy. Tam, gdzie czarownice zbierały się na sabaty (zdjęcia)

W tym zapewne czasie powstał zamek górny: dwie cylindryczne baszty, pomieszczenia mieszkalne, skarbiec, kaplica, piec typu hypocaustum (rodzaj centralnego ogrzewania) i dziedziniec.

W roku 1318, w obawie przed Krzyżakami, na zamku zdeponowano skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. Słusznie, bo ci zdobyli miasto w roku 1331, niszcząc je wraz z katedrą. W tymże 1331 roku z Chęcin wyruszyły wojska ziem małopolski i wielkopolski na pole bitwy z Krzyżakami pod Płowcami. Warownię rozbudowano za panowania następcy i syna Łokietka na polskim tronie - Kazimierza Wielkiego.

Po przegranej bitwie pod Koronowem 10 października 1410 roku na zamku w Chęcinach osadzony został Michael Küchmeister von Sternberg, późniejszy wielki mistrz zakonu krzyżackiego. W historii zamku zapisała się też królowa Bona Sforza, która wyjeżdżając do rodzinnych Włoch w roku 1554 zabrała ogromny skarb.
Na turystycznej trasie Chęcin znajdują się również: dawny kościół szpitalny Św. Ducha, barokowy zespół klasztorny Klarysek (1643 r.), dawny klasztor Franciszkanów z XIV wieku, synagoga i cmentarz żydowski (kirkut) oraz ratusz z XIX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska