https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

(maga)
Jak pomóc osobie, które uległa poparzeniu?
Jak pomóc osobie, które uległa poparzeniu? sxc.hu
Jak pomóc osobie, która ulegnie oparzeniu?

W zależności od głębokości i rozległości rany rozróżniamy trzy stopnie poparzeń.

- Pierwszy stopień obejmuje uszkodzenie jedynie naskórka, a charakteryzuje się bolesnością, zaczerwienieniem oraz obrzękiem.

Czytaj także: Mleko i jogurt są dobre na letnie poparzenia

- W drugim stopniu dochodzi do uszkodzenia naskórka oraz części skóry właściwej. Występują pęcherze wypełnione płynem surowiczym oraz mocny ból.

- Najcięższe oparzenia zaliczane są do stopnia trzeciego. W tym przypadku następuje całkowite uszkodzenie skóry oraz tkanek podskórnych. Ich powierzchnia staje się sucha, przybiera białawy odcień, czasem występuje także strup.

Rozległym oparzeniom może towarzyszyć także wstrząs, duszności oraz utrata przytomności. W przypadku ciężkich poparzeń drugiego i trzeciego stopnia niezbędna jest pomoc medyczna oraz hospitalizacja.

Lekkie oparzenia najczęściej nie wymagają interwencji lekarskiej, chyba, że poszkodowanym jest niemowlę lub osoba starsza.

Warto także skontaktować się ze specjalistą, jeśli występuje prawdopodobieństwo oparzenia oczu, dróg oddechowych, układu pokarmowego lub uszkodzona została skóra na twarzy, ustach, genitaliach, stawach czy dłoniach.

Jak pomóc poparzonemu?

- Zneutralizować źródła ciepła, które jest przyczyną poparzenia. Jeśli pali się odzież, należy natychmiast ugasić ją za pomocą specjalnego koca gaśniczego, polewając wodą lub narzucając mokrą tkaniną.

- Przenieść oparzoną osobę w bezpieczne miejsce oraz ułożyć ją w pozycji leżącej. Jeśli uszkodzona została twarz lub szyja, trzeba podeprzeć głowę rannego oraz dokładnie obserwować, czy swobodnie oddycha.

- Chłodzić oparzenia bieżącą czystą wodą o temp. ok. 18 stopni, do momentu ustąpienia bólu.

- Zdjąć poszkodowanemu biżuterię na wypadek obrzęku.

- Osłonić ranę jałowym opatrunkiem. Nie wolno używać do tego waty lub ligniny, bo mogą przywierać do poparzonej skóry. Do utwierdzenia opatrunku trzeba użyć bandażu. Unikajmy stosowania plastra samoprzylepnego.

- Jeśli uszkodzony został któryś ze stawów, najlepiej unieruchomić i unieść oparzoną kończynę.

- Przykryć rannego kocem lub specjalną folią termiczną, by nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

- Jeśli jest potrzeba - wezwać pogotowie. Do czasu przybycia lekarza trzeba pozostać przy poszkodowanym.

- Nie wolno dotykać oparzeń, przebijać pęcherzy ani odrywać przywartej do ran odzieży.

- Nie wolno smarować uszkodzonej skóry kremami, maściami czy tłuszczem, ani polewać jej alkoholem.

- Jeśli poszkodowany jest w ciężkim stanie, nie podawajmy mu żadnych tabletek, płynów czy też pokarmu.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2 grudnia, 8:34, Basia:

Potwierdzam, takie produkty to podstawa. Skóra dostaje wsparcie i nie ma tak wielkiego bólu i pieczenia. Oczywiście konsultacja lekarska jest ważnym czynnikiem, ale patrząc na realia naszego kraju człowiek musi zadbać o siebie sam, jak zareagować prawidłowo i co może mu w tym pomóc.

Chyba i ja wypróbuję, może przestanie tak mnie męczyć. Na razie skora piecze, mimo iż oparzenie nie było poważne. Dobrze, że mogłam długo schłodzić rękę. Pewnie, gdybym tego nie zrobiła byłyby bąble. Teraz szukam czegoś dbającego o skórę.

B
Basia

Potwierdzam, takie produkty to podstawa. Skóra dostaje wsparcie i nie ma tak wielkiego bólu i pieczenia. Oczywiście konsultacja lekarska jest ważnym czynnikiem, ale patrząc na realia naszego kraju człowiek musi zadbać o siebie sam, jak zareagować prawidłowo i co może mu w tym pomóc.

G
Gość

Najważniejsze to schłodzić miejsce oparzenia, nawet jeśli powierzchnia oparzenia jest mała a oparzenie jest lekkie. Ja schodziła, później nakładałam żel help4skin a później jechałam do lekarza na konsultację.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska