Pies dla alergików - jaka rasa?
Potocznie mówimy, że mamy uczulenie na sierść psa (lub kota). W rzeczywistości najczęściej jest to alergia / uczulenie na złuszczony naskórek znajdujący się w sierści zwierząt oraz białko zawarte w ich ślinie lub moczu. Złuszczony naskórek zwierząt domowych to martwe komórki skóry. Właśnie to białko jest odpowiedzialne za wywoływanie nieprzyjemnych objawów alergii.
Najczęstsze objawy alergii na sierść psa, kota i innych zwierząt domowych:
- kichanie,
- cieknący i zatkany nos,
- swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu,
- objawy astmy,
- alergiczny nieżyt nosa i spojówek,
- atopowe zapalenie skóry.
Jeśli obserwujesz u siebie takie i inne objawy, najlepiej wykonaj test alergologiczny u alergologa w specjalistycznej poradni. Test pozwoli określić, czy jesteś uczulony na alergeny pyłków roślin (np. brzozy, lipy, trawy), czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.
Te rasy psów najmniej uczulają. Są idealne dla alergików
Z badań naukowych wiadomo, że nie ma ras psów, które nie wywołują uczuleń. Jednak - i to jest dobra wiadomość - spośród wszystkich gatunków ssaków rozpowszechnionych w najbliższym otoczeniu człowieka, pies ma najmniejszy potencjał uczulający.
Uczulenie na alergeny psa stwierdza się u 8% osób ogólnej populacji, u dzieci w wieku 7–8 lat częstość ta kształtuje się w zakresie 5%, a wzrasta do 10% w populacji dzieci 11–12 lat. Odsetek uczulenia jest większy w grupie chorych z rozpoznaną astmą atopową.
Większy potencjał uczulający czyli większą zawartość alergenu - niezależnie od rasy - stwierdza się u psów niż u suk.
Nie jest natomiast istotne, czy zwierzę jest wykastrowane czy nie, nie ma znaczenia wiek psa, jego rozmiar, czas przebywania wewnątrz domu, ani nawet długość sierści.
O hipoalergicznych rasach psów mówi się w kontekście różnicy w ich owłosieniu: psy potencjalnie mniej alergizujące mają włosy, w przeciwieństwie do pozostałych psów pokrytych futrem.
Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne wskazuje 11 ras tzw. hipoalergicznych, czyli o mniejszym potencjale alergizującym dla człowieka. Zobacz teraz, jakie to są rasy psów.
