- Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów - podkreśla Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów.
To może być wirus!
Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie danych nieuprawnionym osobom.
Rzecznik IAS przypomina także, że adresy mailowe jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej posiadają rozszerzenie @mf.gov.pl.
Polecamy także: Oto wszystko, co należy wiedzieć o mikrorachunku [relacja z dyżuru]
Przykład fałszywego e-maila (pisownia oryginalna):
„Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00. Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci. Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku. (zalacznik do pobrania). Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.)".
Uwaga na fałszywe SMS-y
Oprócz fałszywych e-maili do Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy docierają informacje od podatników o nowej metodzie oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy wysyłają SMS-y, w których podszywają się pod urząd skarbowy i żądają zapłaty określonej kwoty.
Tak wyglądają te SMS-y:
![Plaga na Kujawach i Pomorzu. Uwaga na fałszywe wiadomości o kontroli skarbówki i SMS-y z żądaniem zapłaty na mikrorachunek! [zdjęcie]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/7d/66/5e28122177b8b_p.jpg?1579684385)
KAS apeluje, o nieotwieranie linków z SMS-ów od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości. Przypomina, że wszelka korespondencja pomiędzy urzędem skarbowym, a podatnikami odbywa się za pośrednictwem usług Poczty Polskiej lub przez platformę ePuap.
