https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plantacja konopi pod Słupskiem. Byliśmy na żniwach. Nie jointy i kosmetyki, a beton konopny i budownictwo naturalne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kinga Siwiec
Plantacja konopi powstała niedaleko Słupska, pod miejscowością Czarna Dąbrówka
Plantacja konopi powstała niedaleko Słupska, pod miejscowością Czarna Dąbrówka Fot. Krzysztof Piotrkowski / Łukasz Capar
Niedaleko Słupska, pod miejscowością Czarna Dąbrówka, powstała mała plantacja konopi. Pierwsze zbiory posłużą do zrobienia betonu konopnego.

Nie jointy i kosmetyki, a beton konopny i budownictwo naturalne. Do tego celu posłużą zbiory z pierwszej podsłupskiej plantacji.

- W tym roku plantacja zakładana była pod słomę, dlatego gęściej została zasiana, więcej nasion było obsianych. Tę słomę będziemy wykorzystywać dla naszej fundacji – PION. W 2021 roku organizujemy budownictwo naturalne, będziemy wykorzystywać beton konopny – mówi Tomasz Kamiński, pomysłodawca konopnego projektu.

Do stworzenia betonu konopnego wykorzystywana będzie paździerz, czyli wnętrze łodyg. Natomiast włókno, które w wielu przypadkach jest bardzo cenne, tutaj będzie odpadem. Pole konopi siewnych zostało zasadzone wiosną, teraz przyszedł czas na żniwa. Standardowo koszenie powinno przypadać na koniec września, ale pan Tomasz zdecydował się zrobić to nieco później, aby wykorzystać też nasiona.

- Nasiona konopi są bardzo cenne, bogate w witaminy i aminokwasy. Zrobimy z nich olej, też na własny użytek.

ZOBACZ TEŻ:

Zbiory nie są przeznaczone na sprzedaż, gdyż aby sprzedać nasiona, z których wykonywane byłyby między innymi kosmetyki, to należałoby rok wcześniej starać się o dodatkowe pozwolenie. Tymczasem plantacja, tak jak wspominaliśmy wcześniej, powstała na próbę.

Uprawa konopi nie jest bowiem wcale prosta. Wyzwanie stanowi tu nie samo dbanie o roślinę – gdyż ta jest silna i „dusi” wszystkie chwasty, które mogłyby przeszkodzić jej wzrastać – ale zbiory.

- Z racji tego, że konopie mają mocne włókna – te włókna się plączą, powodują, że maszyny się zatrzymują – dlatego nikt nie chciał się podjąć zbiorów kombajnem. Poza tym kombajn połowę ziarna by nam osypał na ziemię. Jednak udało nam się znaleźć kosiarkę listwową typu osa, która pozwoli pozyskać nam roślinę w całości – wyjaśnia Tomasz Kamiński.

Taki sprzęt nie jest już często spotykany. Na południu Polski, gdzie plantacji konopi siewnych jest więcej, rolnicy stosują specjalne maszyny, często specjalnie przystosowane do upraw tej właśnie rośliny.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Nie idź do lasu bo wilka złapiesz. Wilcze watahy z młodymi z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 października, 23:56, Gość:

Dlaczego konopie są tak demonizowane? Bo są łatwe i tanie w uprawie, mogą służyć do wielorakich zastosowań (różne materiały, przemysł, leki, itp.).

Profesor Vetulani odkrywał przed nami jej dobroczynne właściwości (niestety zmarł bodaj 2 lata temu).

"Jerzy Vetulani o leczniczym zastosowaniu marihuany

Społeczny lęk przed marihuaną sprawia, że nie wykorzystujemy potencjału leczniczego zawartego w konopiach – podkreślił znany neurofarmakolog prof. Jerzy Vetulani w wykładzie wygłoszonym w ramach krakowskiego Tygodnia Mózgu. Zaznaczył, że stwierdzono terapeutyczne działanie marihuany w wypadku wielu schorzeń, m.in. stwardnienia rozsianego, AIDS czy jaskry.

Wykład prof. Vetulaniego – w 2012 roku laureata konkursu „Popularyzator Nauki” za całokształt działalności – w największej auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego cieszył się niebywałym zainteresowaniem. W sali zabrakło krzeseł, więc wiele osób – przede wszystkim młodych słuchaczy – śledziło prelekcję siedząc na podłodze lub na stojąco.

Badacz z Instytutu Farmakologii PAN przypomniał, że możliwość leczniczego wykorzystania liści konopi odkryli już w starożytności mieszkańcy krajów Wschodu: Indii, Chin, Mezopotamii czy Egiptu. Według źródeł pisanych Chińczycy już w III tysiącleciu p.n.e. wykorzystywali ekstrakty z tych roślin jako leki przeciwbólowe i przeciwspastyczne (zmniejszające sztywność mięśni). W świętych księgach hinduizmu – Wedach – wspomina się o konopiach jako o leku przeciwko bólowi, bezsenności oraz środku znieczulającym przed operacją.

Europejczycy – przypomniał profesor – wpadli na medyczne zastosowanie tej rośliny stosunkowo późno, bo pod koniec XVIII wieku. Co więcej, w czasach nam bliższych, czyli na początku XX wieku, zdelegalizowano w USA i Kanadzie marihuanę, co stało się również na naszym kontynencie. Potem, z biegiem czasu, na Zachodzie narastała kampania przeciw marihuanie, która spowodowała rodzaj społecznego tabu wokół jakiegokolwiek jej wykorzystania, także w celach terapeutycznych.

Dopiero od drugiej połowy ubiegłego wieku zaczęto na nowo – już na bazie naukowych ustaleń – doceniać terapeutyczne znaczenie marihuany. W 1964 roku odkryto aktywny składnik marihuany – THC – odpowiedzialny za jej działanie psychotropowe razem z innymi substancjami ogólnie określanymi jako kannabinoidy. Następnie znaleziono także odpowiedni receptor THC w ludzkim mózgu.

Dzięki badaniom wiadomo dziś, że marihuana, a także czysty THC, posiadają wiele własności farmakologicznych, m.in. działanie przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, rozszerzające oskrzela, zmniejszające ślinienie, pobudzające apetyt czy indukujące sen.

Dlatego – zaznaczył prof. Vetulani – marihuana może być skuteczna w leczeniu zaburzeń związanych z pobieraniem pokarmu, takich jak otyłość, anoreksja czy nudności. Pobudzanie apetytu przez tę substancję jest istotne także w wypadku AIDS, gdy problemem jest brak łaknienia, powodujący wyniszczenie organizmu. Z powodu własności przeciwbólowych marihuany stosuje się ją także w terminalnych stadiach nowotworu, gdy słabnie efekt morfiny. Co niezwykle ważne, prowadzone od lat 70. ubiegłego wieku badania pokazują, że różnego typu kannabinoidy hamują rozmnażanie komórek nowotworowych. Według prof. Vetulaniego, lista nowotworów, których rozwój hamuje THC, stale się wydłuża i można mieć nadzieję, że zaowocuje to powstaniem nowych, skuteczniejszych metod leczenia raka.

Terapia marihuaną jest uważana za szczególnie skuteczną przy bólach związanych ze spastycznością, zwłaszcza przy stwardnieniu rozsianym. Prelegent wymienił także inne schorzenia, jak astma czy jaskra, w wypadku których stwierdzono korzystne zdrowotne efekty palenia marihuany.

„Potencjał leczniczy marihuany i zawartych w niej kannabinoidów oraz syntetycznych leków o podobnej budowie jest olbrzymi..."

http://uzaleznienie.com.pl/narkomania/podstawowe-pojecia-d2/zdrowie-d1/jerzy-vetulani-o-leczniczym-zastosowaniu-marihuany/

G
Gość

Dlaczego konopie są tak demonizowane? Bo są łatwe i tanie w uprawie, mogą służyć do wielorakich zastosowań (różne materiały, przemysł, leki, itp.).

Profesor Vetulani odkrywał przed nami jej dobroczynne właściwości (niestety zmarł bodaj 2 lata temu).

G
Gość

Pod Słupskiem... Skromne 41 km od...

G
Gość

Konopia siewna jest w Polsce legalna więc dlaczego ma być nalot CBŚ? na początek się nauczcie a później artykuły piszcie! co wy dzieci do gp przyjmujecie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska