https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słodki koniec kampanii w Polskim Cukrze z kolejnym rekordem! Ale rynek cukru daje powody do zmartwień

Lucyna Talaśka-Klich
Pogoda była sprzymierzeńcem. Nie przeszkadzała ani podczas zbioru, ani podczas transportu buraków do zakładów KGS
Pogoda była sprzymierzeńcem. Nie przeszkadzała ani podczas zbioru, ani podczas transportu buraków do zakładów KGS Krajowa Grupa Spożywcza
Krajowa Grupa Spożywcza w zakończonej właśnie kampanii cukrowniczej pobiła własny rekord produkcji cukru. Zadowoleni są także plantatorzy, którzy obawiają się jednak kolejnego sezonu.

Spis treści

- To był bardzo dobry sezon dla plantatorów buraków cukrowych współpracujących z Krajową Grupą Spożywczą - mówi Józef Pawela, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy, rolnik z Wylatowa (pow. mogileński).

Słodkie korzenie nie przemarzły

Podsumowując zakończoną właśnie kampanię (2024/2025) Krajowa Grupa Spożywcza informuje, że plon był zróżnicowany w zależności od regionu: od prawie 60 t/ha w rejonie Cukrowni Werbkowice do ponad 72 t/ha w okolicach Malborka. Średnia polaryzacja skupowa (czyli zawartość cukru w burakach) wyniosła 16,6 proc.

- Buraki na moich polach dały plon przewyższający średnią, więc jestem zadowolony - dodał plantator z powiatu mogileńskiego. - Polaryzacja wyniosła od 16,7 do 16,8 proc., zatem także powyżej średniej.

W KGS kampania trwała 122 dni i - w porównaniu do poprzedniego roku - była dłuższa o 4 dni. Spółka współpracowała z ponad 13,3 tys. plantatorów w kraju, od których skupiła i przerobiła ponad 7,9 mln ton buraków cukrowych. Średni plon wyniósł ponad 63,5 tony z hektara i jest wyższy o 1,6 tony niż w ubiegłym roku.

W tej kampanii cukrownie należące do Krajowej Grupy Spożywczej wyprodukowały łącznie ponad 1,15 mln ton cukru, a to oznacza, że osiągnięty wynik jest lepszy niż w zeszłorocznej kampanii, podczas której KGS po raz pierwszy w historii wyprodukowała aż ponad milion ton cukru.

To też może Cię zainteresować

- Pobicie własnego rekordu produkcyjnego było możliwe dzięki zaangażowaniu plantatorów i pracowników naszej spółki oraz systematycznej realizacji inwestycji i zadań remontowych w poszczególnych cukrowniach - komentuje Marek Zagórski, prezes Krajowej Grupy Spożywczej . - Zbiór buraków oraz ich odbiór przebiegał w optymalnych warunkach pogodowych, co pozwoliło na sprawne przeprowadzenie kampanii.

- Nie pamiętam kiedy ostatnio pogoda tak nam sprzyjała. Podczas kopania buraków warunki były bardzo korzystne, grunt nie był zmrożony - twierdzi prezes Pawela. - Przymrozki nie uszkodziły także surowca złożonego na pryzmach. Zatem ta łagodna zima bardzo plantatorom sprzyjała.

Kruszwicki zakład osiągnął najlepszy wynik

Cukrownia Kruszwica po raz kolejny udowodniła swoją kluczową rolę w strukturze Krajowej Grupy Spożywczej, przetwarzając aż o 214 tys. ton buraków więcej niż w zeszłym roku i zwiększając produkcję cukru o 27 tys. ton - informuje spółka podkreślając, że ta cukrownia osiągnęła najlepszy wynik w całej KGS - 227 tys. ton cukru.

Cukrownia Nakło, dzięki dodatkowemu przerobowi 56 tys. ton buraków, zwiększyła w tegorocznej kampanii produkcję cukru o 22 tys. ton. Ta cukrownia także osiągnęła doskonały wynik - 147 tys. ton.

Łącznie Krajowa Grupa Spożywcza przerobiła w kampanii 2024/2025 prawie 8 milionów ton buraków cukrowych. To o 692 tys. ton więcej niż przed rokiem. Dzięki temu można było wyprodukować rekordową ilość cukru - 1,15 miliona ton, czyli o 122 tys. ton więcej niż w poprzednim sezonie.

Martwią zawirowania na rynku cukru

Plantatorzy współpracujący z KGS są usatysfakcjonowani także z powodu ceny za surowiec. Obawiają się jednak, że kolejne kampanie nie będą już tak słodkie.

- Notowania cen cukru na światowych rynkach są przerażające - twierdzi Józef Pawela. - Kilogram cukru nie może być wyceniany np. na 2 zł, bo taka cena pokryje jedynie koszt założenia plantacji. A co z innymi kosztami? Również przetwórcy nie mogą dopłacać do produkcji.

Zatem jakie są perspektywy dla rolników uprawiających buraki cukrowe? Prezes Pawela podkreśla, że plantatorzy współpracujący z KGS są w lepszej sytuacji, bo mogą otrzymać nie mniej niż 33,5 euro za tonę buraków plus wyrównanie po sprzedaży cukru: - Mogą oni liczyć na wyrównanie w ostatecznym rozliczeniu. Bo tradycją już się stało, że wracamy do rozmów, gdy zmienia się sytuacja na rynku.

Plantatorzy bacznie obserwują rynek cukru i nie liczą na cud. - W kolejnej kampanii można się spodziewać zmniejszenia przychodu z hektara buraków o co najmniej trzy tysiące złotych - uważa plantator z Wylatowa. - A nie zapominajmy o tym, że koszty tej uprawy systematycznie rosną.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego prognozuje, że powierzchnia zasiewów buraków w Polsce zmniejszy się w tym sezonie o około 25 tys. ha. Taka sytuacja może dotyczyć także naszego regionu, ponieważ niektórzy rolnicy obawiają się ryzyka związanego z rosnącymi kosztami produkcji i niską ceną cukru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska