Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Planujesz grilla w weekend? Minister zachęca do biesiadowania i kupowania polskiego mięsa

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Co roku robiąc zakupy na grilla, wydajemy - uwaga - ok. 15 mld złotych. Czy kupujemy za to jakość? Na opakowaniach możemy znaleźć szereg oznakowań i certyfikatów jakości - np. QAFP, QMP, PQS, rolnictwo ekologiczne, Jakość Tradycja. Ministerstwo rolnictwa z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i organizacjami producentów postanowiło wyjaśniać Polakom, jak grillowanie może być istotne dla gospodarki.

Mamy środek lata, pogoda sprzyja, a Polacy chętnie grillują. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w towarzystwie KOWR i przedstawicieli polskich organizacji reprezentujących sektor produkcji mięsa i jego przetworów postanowili zachęcić konsumentów do świadomego kupowania produktów przeznaczonych na rodzinne grillowanie i wybierania w sklepach polskiego mięsa z certyfikatami jakości lub oznaczeniami żywności uznanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Grill to nasze dziedzictwo kulinarne. Choć wcześniej był to ruszt

#KupujŚwiadomie na grilla – PRODUKT POLSKI to jedna z najnowszym kampanii, która ma promować wybieranie krajowej żywności. Tak o grillowaniu i naszych wyborach mówił 30 lipca Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi:

- Przywracanie tradycji, powrót do korzeni dotyczy także naszego dziedzictwa kulinarnego. Od wieków w Polsce spożywano dania z rusztu. Słowo „grill” weszło jednak już do obiegu na całym świecie. Z rusztu czy grilla – najważniejsze jednak jest to, co jemy. Nasze niemalże już narodowe hobby od wiosny do jesieni to właśnie grillowanie. Mamy ku temu wyśmienite warunki - wskazywał szef resortu i wymieniał czynniki sprzyjające:

  • rozwój rolniczego handlu detalicznego,
  • rozwój sprzedaży bezpośredniej,
  • bogata oferta polskich firm branży mięsnej.

Zdaniem ministra to sprawia, że różnorodność produktów do grillowania jest ogromna.

- Nasza wyobraźnia kulinarna, modne łączenie tradycji z nowoczesnością sprzyjają biesiadowaniu, z którego niegdyś słynęliśmy. Grillowanie to wyśmienita okazja do wspólnego z rodziną i gronem przyjaciół odtwarzania tych zwyczajów. Wspólne spożywanie posiłków, a wcześniej ich przygotowywanie, buduje wzajemne relacje. Korzystajmy z bogactwa różnego rodzaju mięs i ich przetworów wytworzonych przez polskich rolników. To doskonałe, wysokiej jakości produkty, a ich oznakowanie krajem pochodzenia ułatwia nam obecnie wybranie tych, które najbardziej lubimy. Tych, które przypominają nam o smakach z dzieciństwa, z naszych rodzinnych domów. Warto to pielęgnować i jednocześnie wspierać rodzimą produkcję – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Pamiętajmy, aby na grilla kupować polskie, certyfikowane mięso

Tradycję griilowania i świadome wybory na ruszt podkreśla także Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego KOWR. - Lato to idealny czas do tego, by przenieść posiłki na świeże powietrze i wspólnie z rodziną oraz przyjaciółmi grillować. Polacy chcą odżywiać się zdrowo, Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość produktów i ich pochodzenie. Dlatego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obywateli, promuje m.in. oznaczenie PRODUKT POLSKI - mówił dyrektor.

To Cię może też zainteresować

Przy okazji przypomniał, że według dostępnych analiz 79 groszy z każdej wydanej złotówki zostaje w Polsce, jeżeli kupimy produkt rodzimej firmy wytworzony w kraju. - Dlatego pamiętajmy, aby na grilla kupować polskie, certyfikowane mięso, które jest najwyższej jakości, przy relatywnie niskiej cenie – podkreślił Wroński.

Grillujmy jakość, czyli wybierajmy polskie mięso z certyfikatami

- Konsumenci poszukują na grilla dobrej wołowiny, produktu o dobrej relacji jakości do ceny i są gotowi zapłacić więcej za produkty wyższej jakości - jest przekonany Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Przewodniczący Rady Sektora Wołowiny.

- Rolnicy są zainteresowani, aby dostosowywać swoją produkcję do wyższych wymagań konsumentów. Dzięki polityce prowadzonej przez MRiRW systemy jakości uznane przez Polskę i notyfikowane przez Wspólnotę Europejską zapewniają rolnikom rekompensatę kosztów kontroli i certyfikacji, a zachęta do wejścia w system QMP pochodzi z rynku od podmiotów skupujących, które zechcą dzielić się z rolnikiem wartością dodaną. Nasze systemy dostosowują się do zmieniających się wymagań konsumentów, dążymy do produkcji wołowiny QMP uznanej nie tylko za jakościową, ale także zrównoważoną – mówi Jerzy Wierzbicki.

Certyfikaty i znaki jakości chwaliła także Jolanta Ciechomska, kierownik ds. Systemu QAFP w Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego: - Mamy wspaniałe krajowe produkty, z których możemy być dumni, a znak QAFP zamieszczony na opakowaniu to polska gwarancja jakości potwierdzona certyfikatem. Budowanie krajowego systemu jakości to działanie na rzecz konsumentów, ale również ochrona własnego rynku i działających na nim firm. To wyraz nowoczesnego patriotyzmu konsumenckiego – stwierdziła.

Zakupy, także te na grilla, robimy z misją wspierania polskiego rolnictwa

Na grilla chętnie kładziemy też mięso drobiowe, dlatego i reprezentant tego sektora znalazł się na konferencji prasowej z ministrem rolnictwa. Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej zaczął od tego, że systemy jakości żywności odgrywają w Polsce coraz większą rolę:

To Cię może też zainteresować

- Służą wyróżnianiu produktów posiadających wyjątkowe cechy jakościowe. Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu są cennym źródłem informacji dla konsumentów. Umożliwiają jednocześnie osiągnięcie wyższego dochodu ich producentom. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wspólnotowe systemy jakości dedykowane produktom ekologicznym, regionalnym oraz tradycyjnym. Krajowa Rada Drobiarstwa prowadzi obecnie prace nad rejestracją przez Komisję Europejską kolejnego wyjątkowego produktu z Polski, jakim jest młoda polska gęś owsiana. Również system „Jakość Tradycja” z ponad 300 zarejestrowanymi produktami stanowi cenny wkład w rozwój rynku produktów regionalnych i tradycyjnych. Obserwowane trendy rynkowe z całą pewnością będą sprzyjały dalszemu rozwojowi systemów jakości żywności – uważa Dariusz Goszczyński.

Eksperci Inquiry, na których powołuje się resort rolnictwa, szacują, że rocznie Polacy przeznaczają na zakupy grillowe aż 15 mld zł. "Grill to nie tylko pomysł na obiad lub kolację. Polacy uważają, że to idealna okazja do spotkania się z przyjaciółmi czy rodziną i spędzenia wolnego czasu na łonie natury", pisze resort rolnictwa.

Z jakiego kraju jest mięso, które kupujemy w sklepie?

Robiąc zakupy, nie zawsze w łatwy sposób możemy stwierdzić, czy dany kawałek np. schabowego jest z Polski, czy też może pochodzi z importu. Ale to niebawem, a konkretniej od września, ma się zmienić. Wejdą w życie przepisy, według których wymagane będzie na wywieszce przy mięsie umieszczanie flagi kraju, z którego pochodzi mięso. Flaga będzie musiała pojawić się w przypadku świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu oferowanego w sprzedaży detalicznej w opakowaniach i bez opakowań.

Źródło: informacja prasowa MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska