Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Stop odrolnieniu gruntów w Polsce. Izba rolnicza chce opiniować wnioski i nadzoru nad przekształcaniem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Didgeman
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że zbyt łatwo zapadają decyzje o odrolnieniu gruntów w Polsce. Podaje, że w ciągu ostatnich 20 lat ubyło w kraju ponad 2 mln ha gruntów rolniczych na rzecz infrastruktury i innych celów. Samorząd rolniczy wnioskuje do premiera o zmianę przepisów.

Samorząd rolniczy, a dokładniej jego krajowy zarząd, wystosował 27 lipca do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek, by zmienić obecne przepisy dotyczące odrolnienia gruntów. Krajowa Rada Izb Rolniczych chce wprowadzenia konieczności uzyskania opinii wojewódzkiej izby rolniczej dotyczącej przekształcenia i wykorzystania ziemi rolnej klas I-III, położonych poza obrębami ewidencyjnymi miast, na cele nierolnicze.

Zgoda na odrolnienie ziemi w oderwaniu od realiów gospodarki rolnej

We wniosku pojawił się również ścisły nadzór nad przekształcaniem i wykorzystaniem na cele nierolnicze ziemi rolnej klasy IV. Wyjątkiem od tej reguły powinny być tylko przypadki, w których grunty wykorzystane zostaną do realizacji celów wyższej konieczności.

Samorząd rolniczy z zaniepokojeniem obserwuje wzrostowy trend ilości wniosków kierowanych przez samorządy lokalne do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub marszałków województw w sprawie odrolnienia gruntów oraz ich przekształcenia.

Wielokrotnie zdarza się, iż samorządy wydają osobom indywidualnym lub firmom komercyjnym, pozwolenia na zabudowę gruntów rolnych klas I-IV bez uwzględnienia panujących w terenie realiów gospodarki rolnej. Powoduje to sytuację, w której wśród kompleksów upraw rolnych powstają domy mieszkalne, budynki produkcyjno-handlowe lub grunty takie przeznaczane są na inne cele niezwiązane z produkcją rolną (np. kopalnie kruszyw).

Osiedle w środku pól, a potem przeszkadzają zapachy i hałasy

Wielokrotnie pisaliśmy o konfliktach między rolnikami i napływowymi mieszkańcami wsi. Gospodarze chcą jak dotychczas hodować zwierzęta i uprawiać pola, a to nie zawsze odpowiada nowym sąsiadom. Drażni warkot ciągnika o poranku lub późnym wieczorem, kurz kombajnu w czasie żniw. Inna uciążliwość trudna do zaakceptowania przez część nowo osiedlonych na wsi to zapachy, np. z chlewni. Na ten "nieuregulowany napływ ludności niezwiązanej z rolnictwem i późniejsze protesty dotyczące zapachów czy hałasów rolniczych", wskazuje też izba rolnicza. Spór niejednokrotnie powodował ich zdaniem znaczne ograniczenie istniejącej przestrzeni produkcyjnej

Wpływ terenu odrolnionego na otaczające pola

Zarząd KRIR w swoim komunikacie wymienia negatywne skutki tak prowadzonej polityki gospodarczej samorządów, która według ich przekazu doprowadza do degradacji pozostałych gruntów rolnych poprzez:

 • niszczenie funkcjonującej infrastruktury melioracyjnej,
 • zaburzanie stosunków wodnych,
 • rozdrabnianie istniejących kompleksów pól uprawnych.

KRIR: W ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych na rzecz infrastruktury i innych celów, pochopne wydawanie decyzji na przekształcenie ziemi rolnej klas I-IV musi być dokładnie przemyślane, ponieważ takie decyzje niosą ze sobą nieodwracalne skutki. Wobec rosnącego zapotrzebowania na żywność posiadanie odpowiednio dużego zasobu ziemi rolnej w kraju skutkuje zabezpieczeniem jej dostaw.

Dla przypomnienia klasy bonitacyjne gleb (IUNG)

 • klasa I - gleby orne najlepsze
 • klasa II - gleby orne bardzo dobre
 • klasa IIIa - gleby orne dobre
 • klasa IIIb - gleby orne średnio dobre
 • klasa IVa - gleby orne średniej jakości - lepsze
 • klasa IVb - gleby orne średniej jakości - gorsze
 • klasa V - gleby orne słabe
 • klasa VI - gleby orne najsłabsze

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska